Zawisza Czarny patronem ronda koło pomnika Stargardzianie – Ojczyźnie

0

Rondo u zbiegu ulic: Bydgoskiej, Obwodnicy Staromiejskiej, Kazimierza Wielkiego i Marii Skłodowskiej-Curie, choć użytkowane jest od 2019 r., dotąd nie miało swojej nazwy. Decyzją radnych miejskich będzie ono się nazywać Rondo Zawiszy Czarnego.

To rondo jest istotne w przestrzeni Stargardu nie tylko ze względu na układ komunikacyjny. Jego nazwa to impuls do refleksji nad wartościami, które powinny nam przyświecać, także w polityce i życiu społecznym – mówił prezydent Rafał Zając, podkreślając sąsiedztwo ronda z pomnikiem patriotycznym Stargardzianie – Ojczyźnie.Nazewnictwo placów, parków i ulic może mieć różne funkcje. Tym razem postawiliśmy na tę edukacyjną, ale też na uhonorowanie postaci. Zawisza Czarny – szlachetny rycerz niedościgniony w boju, a także znakomity dyplomata jest naszą odpowiedzią na te czasy.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, to bohater bitwy pod Grunwaldem, jedna z najwybitniejszych i najznakomitszych postaci średniowiecznego rycerstwa. Osoby, której historia i dokonania przetrwały w pamięci Polaków przeszło sześć stuleci. Symbol wszelkich cnót, na czele z męstwem i patriotyzmem. Nie bez powodu mówimy „polegać na kimś jak na Zawiszy”.

(r)

fot. UM w Stargardzie/archiwum

Poprzedni artykułZUS. Uwaga na oszustów i adres: [email protected]
Następny artykułStop zbieraczom poroża, których zachowanie zakrawa na okrucieństwo


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj