Oni tworzą kulturę. Znamy laureatów nagrody Prezydenta Miasta

0

Nagrody prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów, ambasadorów i mecenasów kultury już wręczone, a stypendia – przyznane. Co roku wyróżniani są ci, którzy tworzą kulturalne życie naszego miasta, ale również osiągają sukcesy w kraju i za granicą. Choć ze względu na pandemię 2020 r. był dla nich trudny, zrealizowali wiele projektów i brali udział w licznych konkursach.

Łączna suma wszystkich nagród i stypendiów to ponad 67 tys. zł.

– Wręczenie tych nagród to zawsze chwila, gdy młode pokolenie stargardzkich artystów spotyka się ze swoimi mistrzami. Nagradzamy ludzi niepozwalających uśpić kultury i sztuki w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa. Tworzenie w takiej rzeczywistości jest pewnie nieco trudniejsze. Myślę jednak, że stało się nam tym bardziej potrzebne. W imieniu prezydenta Rafała Zająca ogromnie gratuluję wszystkim nagrodzonym i nominowanym. Cieszę się, że mimo tej ograniczonej formy, mogliśmy się spotkać i docenić ludzi kultury. Oni bez wątpienia na to zasługują – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

MŁODY ARTYSTA

Eryka Wieleba – wokalistka, gra na flecie poprzecznym, fortepianie i ukulele. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. w klasie fletu. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w Stargardzie. Brała udział w licznych warsztatach wokalnych.

Kornelia Sadowska – śpiewa w zespole Rupaki w Młodzieżowym Domu Kultury. Uczy się gry na pianinie i bierze udział w stargardzkich imprezach kulturalnych. W 2020 r. zajęła m.in. I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Dolnośląska Nuta” w Bielawie i I miejsce w Festiwalu Piosenki i Tańca w Malborku.

Ludwik Kozłowski – uczy się gry na fagocie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. Bierze udział w wydarzeniach kulturalnych zarówno w Stargardzie, jak i w innych miastach. Angażuje się także w życie szkoły. W 2020 r. wystąpił w szczecińskiej Filharmonii im. M. Karłowicza podczas Preludium Talentów.

ARTYSTA/TWÓRCA

Krzysztof Kuśmierek – saksofonista i kompozytor. Związany z zespołami Unleashed Cooperation, Anomalia, Przed Wschodem Słońca i Panoptikum. Występuje również z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej. W Stargardzie współorganizował warsztaty Jesienny Jazz. W ubiegłym roku licznie koncertował – głównie online.

KREATOR KULTURY

Stowarzyszenie Artystyczne B-moll (zdjęcie czołówkowe) – jego członkami są wychowankowie Mariana Bęćkowskiego. W Stargardzie promują i propagują twórczość artystyczną – zwłaszcza w dziedzinie muzyki. W 2020 r. zorganizowali kilka wydarzeń kulturalnych, m.in. koncert „Jazz na Starówce” – Wspomnienie Grzegorza Grzyba i Zaduszkowe Jam Session (koncert online).

AMBASADOR KULTURY

Jakub „Kubańczyk” Flas  – raper, zdobywca dwóch złotych i jednej platynowej płyty za sprzedaż singli. Przez dwa lata aktywności muzycznej w sieci wygenerował 160 mln wyświetleń teledysków w serwisie YouTube. Jego profil na Instagramie śledzi 700 tys. osób. W 2020 r. nagrał w naszym mieście klip do utworu „Stargard”.

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU

X Jubileuszowy Koncert Kolęd Wschodniosłowiańskich – wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Chrześcijańska Godność. Koncert odbył się 2.02.2020 r. w cerkwi prawosławnej w Stargardzie. Wystąpiły lokalne chóry ze Stargardu i Pyrzyc, a także grupy z Torunia i Ukrainy. Dodatkowo podczas wydarzenia przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na leczenie 5-letniego Gabrysia, który walczy z nowotworem.

NAGRODA OKOLICZNOŚCIOWA

Zdzisław Rakowski – wieloletni nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Stargardzie. Jego uczniowie odnoszą znaczące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej, a także kontynuują karierę muzyczną. Wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtwórca kulturalnego życia Stargardu, a także członek jury w konkursach muzycznych.

MECENAS KULTURY

Bartłomiej Szejny – Procyon Construction SA

STYPENDIUM

Daria Anasiak

Łukasz Brodowski

Antoni Maurycy Chmielniak

Wojciech Gurak

Julia Iwanciw-Gąsior

Jonatan Jurkowski

Wiktoria Krakowiak

Natalia Leszczyńska

Dominika Lewandowska

Hanna Mielcarek

Marcin Tomasz Momot

Marcin Rakowski

Eryka Wieleba

Agnieszka Wierzbicka

Nailah Vitha

Nagranie z gali, która odbyła się zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi, będzie można zobaczyć w przyszłym tygodniu na www.stargard.pl.

Wydarzenie uświetniły występy Eryki Wieleby, Adrianny Bąk, Arkadiusza Brykalskiego, Konrada Wantrycha, Wojciecha Gumińskiego, Artura Słowika, Dominiki Szcześniak, Katarzyny Turskiej, Doroty Witkowskiej, Krzysztofa Kuśmierka, Przemysława Wieleby, Kamila Żuchowskiego, Krzysztofa „Drwala” Rozesłańskiego, Radosława Dziakowicza, Marcina Rakowskiego i Macieja Dury-Pomarańskiego.

(r)

fot.: Paweł Bieg, www.facebook.com/stowarzyszeniebmoll/

Poprzedni artykułNowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.
Następny artykułPożegnaliśmy Irka Ziembickiego (1959 – 2021)


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj