Kończy się zwiedzanie pilotażowe w Stargardzkim Centrum Nauki. 15 października nastąpi otwarcie placówki dla wszystkich zwiedzających.
Dotąd FILARY odwiedziło: kilkanaście grup szkolnych (klasy z różnych szkół, w różnym wieku, w tym np. grupa dzieci z niepełnosprawnościami ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima); kilka grup złożonych z osób, które zgłosiły się przez formularz – rodziców z dziećmi, ale nie tylko; grupy nauczycieli, którzy oprócz zwiedzania uczestniczyli w prelekcji Przemka Kuryło (wieloletniego edukatora z Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni) na temat wykorzystywania wystawy w FILARACH w celach dydaktycznych; i grupy seniorów.
SCN zwiedzili również pracownicy innych jednostek kulturalnych w Stargardzie oraz grupa złożona z przedstawicieli Urzędu Miejskiego, spółek miejskich i instytucji, która testowała eksponaty wraz z prezydentem Stargardu Rafałem Zającem.
Mieć na papierze 500 opinii
Każdy, kto zwiedza FILARY w ramach pilotaży, pod koniec swojej wizyty proszony jest o wypełnienie ankiety. Formularz, stworzony przez pracowników placówki, pozwala ocenić zrozumiałość eksponatów, życzliwość edukatorów, łatwość poruszania się po budynku i wiele innych aspektów. W otwartych pytaniach można wskazać swój ulubiony eksponat oraz zasugerować wszelkie zmiany, pomysły i opinie.
Tych ankiet zebrano już bardzo dużo. Kierownictwo SCN chce zakończyć pilotaże, mając na papierze 500 opinii.
– To wymierna próba badawcza. Na podstawie tych informacji będziemy dokonywać ostatnich poprawek przed otwarciem dla zwiedzających, które nastąpi 15 października, oraz planować kierunki rozwoju i priorytety modernizacyjne na kolejne miesiące – mówi Ernest Warych, kierownik FILARÓW.
Wybrać eksponaty, które dobrze obrazują dane zagadnienie
Dla osób, które nie mogą się doczekać, aby również zapoznać się z wystawą w SCN, jest wiadomość: w piątek 15, sobotę 16 i niedzielę 17 października Centrum będzie czynne dla indywidualnych zwiedzających od godz. 9:00 do 19:00. Bilety będzie można kupić na miejscu. Natomiast od wtorku 19 października FILARY zaczną przyjmować grupy zorganizowane.
– Warto przyjść tu z klasą dwa razy – mówi Anita Kubera, odpowiedzialna za rezerwacje grupowe, podczas ostatniego szkolenia dla nauczycieli. – Pierwszy raz, aby zaspokoić „efekt wow!”, dać dzieciakom wszystko zobaczyć, wszystkiego spróbować. Za drugim razem warto zaplanować zwiedzanie bardziej ukierunkowane, na konkretną ścieżkę edukacyjną z danego przedmiotu. Można wybrać szereg eksponatów, które dobrze obrazują dane zagadnienie – na przykład geometrię albo fizykę światła – i przejść przez SCN, skupiając się właśnie na nich, a na koniec zrobić uczniom quiz dotyczący zdobytej wiedzy. Możliwości jest mnóstwo. Jeśli jakiś nauczyciel chciałby przyjść do Centrum sam, żeby lepiej zaplanować taką lekcję – może do mnie zadzwonić i otrzymać darmowy bilet. W przyszłości opracujemy też własną bazę gotowych zagadnień lekcyjnych, z dobranymi do nich eksponatami, które będzie można u nas zrealizować.
oprac. bk
fot. SCN Filary
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!