Kolejne odcinki Trasy Pojezierzy Zachodnich gotowe. Także w powiecie stargardzkim

0

Prawie 20 km szlaku rowerowego od rzeki Iny do Dobrzan i dalej do miejscowości Kozy oraz ścieżka łącząca Drawsko Pomorskie z Zarańskiem – to najnowsze inwestycje na Trasie Pojezierzy Zachodnich (TPZ). Ich łączna wartość sięgnęła 8,81 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło prawie 7,47 mln zł.

Kolejne etapy rozbudowy infrastruktury rowerowej na Pomorzu Zachodnim są realizowane dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ.

Zakończone właśnie zadanie dotyczy odcinków Trasy Pojezierzy Zachodnich na północ od Choszczna. Dwa z nich to zupełnie nowe drogi rowerowe o łącznej długości 7,8 km. Dodatkowo oznakowanych zostało ok. 16 km szlaku. Specjalne znaki dla rowerzystów pojawiły się m.in. przy drodze gminnej prowadzącej znad rzeki Iny do miejscowości Nosowo w powiecie stargardzkim. Stamtąd TPZ prowadzi wzdłuż DK 10 (fot. 1) do miejscowości Wapnica (fot. 2). Na tym odcinku (3,4 km) wybudowano ścieżkę o nawierzchni bitumicznej i szerokości 2 m. Dalej na północ, z Wapnicy do Dobrzan i do miejscowości Kozy, rowerowy szlak wyznaczono drogami powiatowymi. Tu również pojawiło się nowe oznakowanie.

– Trasa Pojezierzy Zachodnich to najdłuższa trasa rowerowa w naszym regionie. Będzie miała ponad 400 km. Każdego roku przybywa kilkadziesiąt – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Tam, gdzie ruch samochodowy jest mniejszy, rowerzyści mogą w miarę wygodnie poruszać się drogami gminnymi czy powiatowymi, ale najbardziej oczekiwane są nowe, autonomiczne, bezpieczne ścieżki rowerowe. Takie jak właśnie wybudowane zostały wzdłuż drogi krajowej nr 10 i drogi wojewódzkiej w okolicach Drawska (fot. 3).

Drawsko Pomorskie – Zarańsko to drugi z oddanych niedawno do użytku odcinków inwestycyjnych. Poprowadzony został wzdłuż DW 173. Ma prawie 4,5 km. Przedsięwzięcie realizowane przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich objęło nie tylko budowę infrastruktury rowerowej, ale także przebudowę skrzyżowań i zjazdów. Powstała zatoka autobusowa oraz miejsca parkingowe. Wykonano doświetlenie przejść dla pieszych (fot. 4).

– Realizowane przez nas inwestycje służą poprawie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu – podkreśla wicemarszałek Tomasz Sobieraj. – A rowerzystów na pewno bardzo cieszy, że układanka tworząca Trasę Pojezierzy Zachodnich jest coraz bardziej kompletna. Oprócz oddanych teraz do użytku odcinków w okolicach Choszczna i Drawska, niedawno zakończyliśmy budowę dróg rowerowych między Trzcińskiem Zdrój i Myśliborzem. Przed nami jeszcze wiele podobnych projektów, dlatego planując wycieczki rowerowe po Pomorzu Zachodnim, warto śledzić na bieżąco aktualizowane mapy oraz facebookowy profil  Rowerem przez Pomorze Zachodnie.

W sumie w tym roku Trasa Pojezierzy Zachodnich zyskała ponad 21 km nowych dróg rowerowych, a około 30 km zostało oznakowanych.

Całkowita wartość zakończonego zadania, które było realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20, to 8,81 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniosło 7,47 mln zł.

(r), fot.  – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułMPK z nową myjnią
Następny artykułSezon grzewczy 2021/2020 – zaczęły się pożary kominów


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj