81-letnia stargardzianka ofiarą oszustów metodą „na policjanta”

0

Niestety, mimo wielu apeli do społeczeństwa, wciąż zdarzają się sytuacje wyłudzania pieniędzy od seniorów. Przypominamy: policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy, ani nie angażują postronnych osób do przeprowadzania „akcji” policyjnych. To mechanizm działania oszustów, dlatego w przypadku najmniejszych podejrzeń, co do próby oszustwa, jak najszybciej poinformujmy policję o zaistniałej sytuacji.

Wczoraj do jednej z mieszkanek naszego miasta na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który podając się za policjanta, przekazał poszkodowanej informację o tym, że jej syn znajduje się w szpitalu, a na jego leczenie potrzebne są pieniądze w kwocie 60 tys. zł. Kobieta, nic nie podejrzewając, przekazała przybyłemu pod jej adres nieznajomemu mężczyźnie 30 tys. zł.

Policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od osób starszych. Pomimo licznych apeli, nadal zgłaszają się na policję osoby, które padły ofiarą oszustw metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”.

– Ponownie zwracamy się z prośbą o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Zachęcamy, aby uczulić swoją rodzinę  i znajomych na to, by zawsze stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Ofiarami oszustwa głównie padają ludzie starsi, których to wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcymówi podkom. Krzysztof Wojsznarowicz ze stargardzkiej komendy policji.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Funkcjonariusze chcą zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

Co robić aby nie stać się ofiarą oszustwa?

bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania;

– informuj policję o każdej próbie oszustwa pod numerem alarmowym 112;

– policja prowadząc czynności, nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy;

– krytycznie podchodź do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej;

– konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy;

– nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie;

– zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to, czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje – pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie;

– nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów;

– nie otwieraj drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy w mieszkaniu lub domu sami;

– nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności.

(r)

Poprzedni artykuł„Tajemniczy ogród” w Książnicy. Razem będziemy odliczać czas do wiosny
Następny artykułÉdith Piaf dla Majki Cierockiej w 2. rocznicę śmierci


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj