Świadczenia ZUS dla uchodźców z Ukrainy

0

W życie weszła ustawa o pomocy ukraińskim obywatelom w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Ta specustawa otwiera uchodźcom z Ukrainy dostęp do pomocy państwa, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek, muszą mieć PESEL, konto w banku i polski numer telefonu. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

– Wojenni uciekinierzy będą mogli ubiegać się o świadczenia 500+, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce. Ważne, aby składający wniosek miał swój i dziecka PESEL, konto w polskim banku i polski numer telefonu. Wtedy będzie mógł starać się o wsparcie – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

System wymiany danych będzie oparty o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. Pomoże to w sprawnej obsłudze przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych.

Wnioski o świadczenia będzie można składać niebawem. Będą one dostępne w języku ukraińskim i tylko elektroniczne, do złożenia przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o te świadczenia.

Specustawa nie przyznaje obywatelom Ukrainy wyjątkowych praw, których nie mieliby dzisiaj, gdyby legalnie zamieszkiwali w Polsce. Skraca tylko ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego.

(r)

Poprzedni artykułJuż oficjalnie: mamy nowego Komendanta Powiatowego Policji w Stargardzie
Następny artykułPomogą odetchnąć


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj