Miejsca Przyjazne Rowerzystom już są! Będzie łatwiej podróżować na dwóch kółkach

1

Kempingi, punkty gastronomiczne, ośrodki sportowe, centra informacji turystycznej, a także muzea, biblioteki i koszalińska wąskotorówka – 27 obiektów zostało wpisanych do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie zachodniopomorskim. W najbliższych dniach kolejnych 14 lokalizacji przejdzie proces weryfikacji, który kończy się przyznaniem certyfikatu MPR.

Regionalne i lokalne systemy MPR to nowość w Polsce, ale sprawdzona w wielu europejskich krajach. Pomorze Zachodnie, jako region przyjazny rowerzystom, chce tworzyć coraz lepsze warunki do podróżowania na dwóch kółkach. Inicjatywa stworzenia sieci MPR-ów, weryfikowania ich oferty, ale także wsparcia informacyjno-promocyjnego – ma na celu rozwój turystyki i wspieranie lokalnego biznesu.

W styczniu 2022 r. ruszył nabór do systemu rekomendacji miejsc, w których rowerzyści mogą przenocować, zjeść śniadanie, przechować bagaż, zrobić pranie, naprawić sprzęt.

– Wyłoniliśmy pierwszą grupę Miejsc Przyjaznych Rowerzystom! – informuje marszałek Olgierd Geblewicz. – Mamy kilka przepięknych tras długodystansowych. Ich atrakcyjność rośnie, gdy w pobliżu powstają miejsca noclegowe i rozwijają się inne usługi dla rowerzystów.

Dotychczasowe efekty naboru to 27 takich obiektów. Kolejnych 14 miejsc czeka na weryfikację, którą przeprowadza Zespół Wdrożeniowy ds. Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w WZ. Wizyty terenowe zaplanowane są w ostatnich dniach kwietnia i w połowie maja.

Szczegółowe informacje i lista obiektów, które otrzymały certyfikat MPR, znajdują się na: https://turystyka.wzp.pl/aktualnosci/miejsca-przyjazne-rowerzystom-wyniki-naboru-do-systemu-rekomendacji-mpr-z-okresu-0101-08042022-roku

Przyjmowanie zgłoszeń było planowane od 1 stycznia do 29 kwietnia 2022 r., ale Zarząd Województwa zdecydował o zmianie systemu naboru na ciągły.

– Z każdym miesiącem przybywa kilometrów szlaków rowerowych na Pomorzu Zachodnim, stale przybywa również zgłoszeń do systemu MPR. Kolejne obiekty, po dokonaniu oceny formalnej i sprawdzeniu w terenie, będą otrzymywały certyfikaty – zapowiada marszałek.

Patrz film: https://www.youtube.com/embed/CtQyJBDhzyo

Przedsiębiorcy oferujący usługi turystyczne, adresowane do rowerzystów, informacje o MPR i warunkach udziału w systemie znajdą na stronie: https://turystyka.wzp.pl/

Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: [email protected]

Miejsca Przyjazne Rowerzystom będą oznaczone na mapach – tradycyjnych i elektronicznych – przygotowanych przez Województwo Zachodniopomorskie. MPR-y będą również objęte innymi działaniami promocyjnymi i szkoleniowymi.

Wśród 27 już certyfikowanych MPR-ów na Pomorzu Zachodnim dominują obiekty noclegowe (kempingi, gospodarstwa agroturystyczne), ale przyjazne rowerzystom są również centra informacji turystycznej w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Gryfinie, Marina Sułomino, Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, Bunkier Muzeum V3 w Wicku, Ogrody Hortulus w Dobrzycy czy np. Koszalińska Biblioteka Publiczna.

(r) – materiały prasowe

Poprzedni artykułMiędzynarodowy Dzień Jazzu z Moniką Borzym. „Tyle dam, ile mam”
Następny artykułBezpieczny weekend na terenie powiatu stargardzkiego – bez wypadku drogowego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

  1. Stargard to jest katastrofa dla rowerzysty,na jezdni nie znaczy nic nie ma kontroli kierowców jak zwracają uwagę na rowerzystów ,rowerzyści są rozjeżdżani przez kierowców nie tylko na pasach.Dwa dni temu przeprowadzałam rower na pasach przy kauflandzie do cmentarza jeden kierowvca zatrzymał się a ten z drgiego pasa naprzeciw prosto jechał na mnie nie wiem gdzie patrzą kierowcy to nie jest pierwszy raz rowerzysta dla kierowców to niewidzialny obłok.Stargard niech się wstydzi nie ma bezpiecznych ścieżek i śluz ,nie ma kontroli.Jedyna starą od lat ścieżką mozliwie bezpieczną jest szczecińska w stronę Miedwia.Tylko że trzeba o nia dbać a tu taż tego nie widać ,trzeba kosić i sprzątac a latem pozarastana coraz weższa,zaniedbanie totalne,wstyd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj