Opiekunowie odetchną. Przybędzie nowe mieszkanie wytchnieniowe

0

Opieka wytchnieniowa, realizowana w Stargardzie od dwóch lat, ponownie ma być dostępna już od kwietnia br. To wsparcie dla ludzi zajmujących się zarówno dorosłymi, jak i dziećmi z niepełnosprawnościami. W budżecie miasta zaplanowano na ten cel 180 tys. zł.

Wczoraj radni miejscy jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem programu osłonowego pn. ,,Opieka wytchnieniowa w Stargardzie w 2023 roku”.

Wiele osób, sprawując opiekę nad osobą zależną (dzieckiem, rodzicem lub
współmałżonkiem), nie może liczyć na pomoc rodziny. Dlatego konieczne jest zapewnienie ze strony władz samorządowych pomocy w formie opieki wytchnieniowej.

Od 2021 r. z takiego wsparcia skorzystało 59 mieszkańców Stargardu. Projekt cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego będzie kontynuowany również w najbliższych miesiącach. W tym roku skorzysta z niego nie więcej niż 25 osób.

Wsparcie udzielane będzie 19 opiekunom osób dorosłych i 6 opiekunom dzieci
zgłaszającym się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie. Program trwać będzie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r.

Opiekunowie zyskają możliwość np. zadbania o własne zdrowie, załatwienia pilnych spraw lub po prostu odpoczynku od codziennych, trudnych obowiązków. Każdy uczestnik zakwalifikowany do programu dostanie 180 godzin dla siebie do końca roku. Całość ma koordynować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który wiosną ogłosi nabór do programu.

Dodatkowym wsparciem dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami będzie zupełnie nowe mieszkanie wytchnieniowe w budynku przy ul. M. Konopnickiej 23. Tam na ponad 100 mkw. są komfortowe pokoje, kuchnia z jadalnią i łazienka. Jest też niezbędne wyposażenie. To miejsce zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, ale i ich bliskich. Będzie można zostawić tam podopiecznego na krótki czas lub na całą dobę. Wsparcia w codziennym funkcjonowaniu udzielą wykwalifikowani opiekunowie. Mieszkanie ma zostać oddane do użytku wiosną tego roku.

(r)

fot. pexels.com

Poprzedni artykułW czasie wolnym od służby, po pościgu, zatrzymał złodzieja i odzyskał skradziony towar
Następny artykułKorpus Wsparcia Seniorów. Będą kolejne opaski bezpieczeństwa


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj