Dzień Wody. Pijmy wodę z kranu – mniej butelek plastikowych trafi na śmietnik

0

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Woda to najcenniejszy surowiec, jakim dysponujemy, i warto w niego inwestować.

– Stawiając poidełka w szkołach, przygotowujemy dzieci do zdrowego trybu życia. Od kilku lat promujemy picie wody z kranu. W ten sposób dzieciaki w szkołach dowiadują się, ile mniej butelek plastikowych trafiło na śmietnisko – mówi Łukasz Szeląg z Wodociągów Zachodniopomorskich, zapewniając, że woda z kranu jest bardzo dobrej jakości.

Ile wody należy pić?

– Około 2-3 litrów w zależności od płci, wieku, wykonywanej pracy, wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce. Na odwodnienia najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze. Należy pamiętać o tym, że kawa odwadnia organizm, więc zaleca się do kawy wypijać szklankę wody. Prostym sposobem na uzupełnienie braków zarówno wody, jak i elektrolitów jest domowy napój izotoniczny. Można zrobić go z wody, cytryny, miodu i soli – mówi Natalia Malak, dietetyk sportowy wspierający akcję edukacyjną Zdrowa Woda w szkołach na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Wodę najlepiej pić regularnie, gdyż wtedy dobrze funkcjonuje nasz mózg.

– Najlepsze efekty uzyskujemy poprzez konsekwentne i regularne picie wody, a nie przez pojedyncze zrywy. Problemy z organizacją czasu? Z pomocą przychodzi prosty nawyk. Wystarczy szklanka wody na początku każdej godziny. Jest to dobre rozwiązanie dla osób żyjących w pośpiechu, zapominających o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Trzymajmy bidon z wodą zawsze w zasięgu wzroku, a na pewno częściej będziemy po nią sięgać – dodaje Natalia Malak.

O potrzebie picia wody wiedzą sportowcy czy tancerze. Alina Tabak i Maciej Woźniak, tancerze ze Szczecina, biorą wodę na każdy trening.

– Woda z kranu do bidonu i jesteśmy gotowi na trening. Mamy świadomość, że jesteśmy ekologiczni, bo nie używamy jednorazowych butelek – mówią tancerze.

W Kalifornii (USA) z powodu upałów wprowadzono ograniczenia w zużyciu wody przez stanowy Zarząd Kontroli Zasobów Wodnych. Według wytycznych, Kalifornijczycy z rozwagą powinni brać prysznic i robić pranie, muszą ograniczyć podlewanie trawników, ogrodów, pól golfowych oraz mycie samochodów. W restauracji nie dostaną już szklanki wody „na dzień dobry” – muszą o nią poprosić, a hotele mają zachęcać gości do kilkakrotnego korzystania z tych samych ręczników, zamiast oddawania ich do prania po jednym użyciu. Mieszkańcom Kalifornii grożą grzywny – 500 dol. dziennie za wysokie zużycie wody. Dystrybutorzy mogą podnieść opłaty za wodę tym użytkownikom, którzy nie stosują ograniczeń, i nakazać karną instalację urządzeń ograniczających zużycie wody, a nawet – zawiesić jej dostarczanie. To, zdaniem władz, powinno wpłynąć na oszczędzanie wody – mówi Damian Simiński z portalu Wodociagowiec.pl.

– Picie wody z kranu jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne, bezpieczne i zdrowe. Każde ograniczenie zużycia plastiku czy zmniejszenia śladu węglowego dzięki ograniczeniu produkcji i transportu – to krok w dobrą stronę. Jeśli do tej pory kupowaliście na co dzień tylko jedną butelkę wody w opakowaniach PET i zamienicie ją na wodę z kranu niezależnie od tego, czy będzie ona filtrowana, czy nie, tym jednym zabiegiem ograniczycie dostarczanie do środowiska około 30 butelek PET miesięcznie, co daje nam ponad 1800 butelek w ciągu 5 lat – mówi dr Przemysław Łonyszyn, socjolog miasta.

Wodociągi Zachodniopomorskie obsługują dostawę wody na terenie 29 gmin. Pracownicy pogotowia wodno-kanalizacyjnego każdego dnia pełnią dyżur by zapewnić dostawy wody. Woda poddawana jest systematycznej kontroli przez pracowników firmy, jak i zewnętrzne instytucje.

(r)

Poprzedni artykułNowe perony – lepszy dostęp do pociągów na linii Poznań-Szczecin
Następny artykułFilia nr 1 i Filia nr 2 Książnicy Stargardzkiej – zmiana godzin pracy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj