Pociągiem nad morze! W lecie więcej połączeń, dodatkowe pociągi, większe składy

0

Więcej połączeń do Świnoujścia i Kołobrzegu, wakacyjne pociągi z Koszalina do Mielna, specjalne weekendowe kursy z Zielonej Góry i Poznania nad Bałtyk – takie udogodnienia znalazły się w letnim rozkładzie jazdy.

Letni rozkład jazdy pociągów został wprowadzony 11 czerwca. Ale na Pomorzu Zachodnim zaczął się już w długi weekend – mieszkańcy i goście odwiedzający nasz region mogli skorzystać z dodatkowych połączeń nad morze. Uruchomiony został m.in. pociąg ze Szczecina (odjazd godz. 9.02) do Kołobrzegu (godz. 11.35). W wakacje będzie on kursować codziennie, dojeżdżając na miejsce nieco szybciej, bo o godz. 11.19. Powroty z Kołobrzegu do Szczecina po całodziennym plażowaniu w weekend zapewnią pociągi odjeżdżające z Kołobrzegu o godz. 17:27 i 18:48, a w wakacje także dodatkowy wieczorny pociąg, odjeżdżający z Kołobrzegu w piątki, soboty i niedziele o godzinie 19:40.

Już od 8 czerwca kursują także dodatkowe pociągi do Świnoujścia – „Orkan” z Poznania i „Karsibór” z Zielonej Góry.

Najpopularniejsze wakacyjne kierunki

– To specjalna oferta przygotowana z myślą o mieszkańcach regionu i turystach, którzy chcą spędzić weekend na pięknych zachodniopomorskich plażach – informuje marszałek Olgierd Geblewicz. – Pociągiem podróżuje się wygodnie i bezpiecznie. A gdy drogi są zakorkowane, w szczycie sezonu urlopowego, pociągiem dojedzie się szybciej niż samochodem.

Wzmocnienie połączeń dotyczy najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, czyli miejscowości nadmorskich. Do Świnoujścia, szczególnie w weekendy, pociągi będą kursować – średnio – co godzinę. Najszybszy – „Błękitny” ze Szczecina Głównego (odjazd w wakacje o godz. 8:57) do Międzyzdrojów dotrze już po 69 minutach, a do Świnoujścia po 82 minutach. Pozostałe pociągi, w zależności od liczby postojów, trasę do Międzyzdrojów pokonają w czasie od 70 do 80 minut, a do Świnoujścia od 85 do 98 minut. Składy będą zestawione z dwóch lub nawet trzech zespołów trakcyjnych, co powinno zapewnić komfort podróży wszystkim chętnym. Podobnie jak w roku ubiegłym na tę trasę skierowane zostaną pojazdy dostosowane do przewozu większej liczby (30) rowerów.

Zachodniopomorskie wybrzeża przyciąga wielu gości m.in. z Lubuskiego i Wielkopolski. Dla nich w wakacyjne weekendy uruchomiony zostanie pociąg Regio „Karsibór”, relacji Zielona Góra – Świnoujście – Zielona Góra przez Kostrzyn, Mieszkowice, Chojnę, Gryfino. Ze względu na budowę nowego mostu na Regalicy w Podjuchach pociąg ten w wakacje kursować będzie z pominięciem stacji Szczecin Główny, dzięki czemu czas podróży tym pociągiem np. z Gryfina (odjazd 7:15) do Międzyzdrojów (przyjazd 8:43) wyniesie tylko 88 minut, a z Chojny (odjazd 6:48) 1 godzinę i 55 minut. Na odcinku Szczecin – Świnoujście kursować będzie jako przyspieszony.

Przyspieszony „Orkan” do Świnoujścia

W wakacje kursować będzie też przyspieszony pociąg „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście przez Dobiegniew, Choszczno, Stargard, Szczecin Zdunowo i Szczecin Załom. Umożliwi on mieszkańcom Choszczna (odjazd 8:22) i Stargardu (odjazd 8:57) wygodny i dość szybki dojazd do Międzyzdrojów (godz. 10:25) i Świnoujścia (8:44). Pociąg ten na całej trasie kursować będzie jako przyspieszony, czyli z postojami na wybranych stacjach.

Dodatkowe, przyspieszone pociągi Regio we wszystkie wakacyjne weekendy wyjadą także na trasę z Poznania do Kołobrzegu przez Piłę, Szczecinek, Grzmiącą, Tychowo, Białogard i Karlino. Jednym z nich będzie pociąg „Riwiera”, który ze Szczecinka wyruszy o 8:48, z Białogardu o 10:02 i do Kołobrzegu dotrze o 10:30.

Kolejny przyspieszony pociąg na tej trasie to „Harpun” relacji Poznań – Kołobrzeg, który ze Szczecinka odjedzie o 11:52, z Białogardu o 13:13 i do Kołobrzegu dotrze na godzinę 13:41, czyli w sam raz na rozpoczęcie doby hotelowej.

Popołudniowe i wieczorne powroty z Kołobrzegu w kierunku Białogardu, Szczecinka, Piły i Poznania zapewnią pociągi odjeżdżające z Kołobrzegu w wakacje o godz. 15:47, 17:54 i 19:15.

Kołobrzeg – Szczecin – w wakacje codziennie

Należy podkreślić, że większość pociągów na trasie Kołobrzeg – Szczecin, które poza sezonem kursują tylko w dni robocze, podczas wakacji kursować będzie codziennie. W sumie na trasie Szczecin – Kołobrzeg w okresie wakacji codziennie kursować będzie 8 par pociągów oraz jeden pociąg weekendowy. Do Kołobrzegu znacznie łatwiej będzie można dotrzeć pociągiem także z Koszalina, gdyż na tej trasie kursować będzie 7 par pociągów umożliwiających dotarcie do nadmorskiego kurortu w godzinach porannych oraz powrót stamtąd po południu.

Podobnie jak w latach ubiegłych wakacyjne pociągi wyjadą na trasę Koszalin – Mielno. Pociągi te uruchamiane są wspólnie przez Województwo oraz Miasto Koszalin i Gminę Mielno. Będzie to 7 par pociągów plus dodatkowe cztery pary w piątki, soboty i niedziele

Koleją można również dotrzeć do Darłowa. Kursuje tam 6 par pociągów. Na stacji Sławno są skomunikowane z połączeniami od strony Szczecina i Koszalina. Trzy pary pociągów w okresie wakacji kursować będą w relacji bezpośredniej Słupsk – Darłowo – Słupsk przez Sławno.

Planowanie podróży pociągiem ułatwia portalpasażera.pl, gdzie rozkład jazdy aktualizowany jest na bieżąco. Tam też można znaleźć informacje o ewentualnych zmianach godzin odjazdu czy utrudnieniach związanych z modernizacją infrastruktury kolejowej.

(r), fot. (Kołobrzeg) – Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułProwadził karawan, a wcześniej pił alkohol. Wpadł w czasie akcji „Trzeźwość”
Następny artykułDni Stargardu 2023 na sportowo


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj