Masz EKUZ? Może się przydać za granicą

0

Zbliżają się wakacje, czas pomyśleć o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego.   

EKUZ uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej:

– poza granicami Polski – krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii,

– w przypadkach nagłych, np. nagłego pogorszenia stanu zdrowia czy urazu,

– w zakresie niezbędnym – określanym przez lekarza,

– w placówce, która ma umowę z powszechnym ubezpieczycielem –  odpowiednikiem NFZ,

– na zasadach obowiązujących w danym kraju – oznacza to, że jeśli ubezpieczony obywatel danego kraju, np. Francuz, za coś nie płaci, to my też nie zapłacimy; jeśli płaci i koszt ten nie podlega refundacji, to my także zapłacimy i nie otrzymamy zwrotu poniesionych kosztów.

Jeśli za coś zapłacimy, zachowujemy rachunek, bo może się okazać, że jest to koszt podlegający refundacji. Wniosek o zwrot kosztów składamy w NFZ po powrocie do Polski. Pamiętajmy jednak, że nie każdy poniesiony wydatek może być zrefundowany.

O EKUZ możemy wnioskować np. na swoim IKP, przez profil zaufany lub e-PUAP. Jeśli wniosek złożymy w systemie elektronicznym, to mamy podgląd, na jakim etapie znajduje się jego realizacja. Trzeba jednak liczyć się z około dwutygodniowym oczekiwaniem na EKUZ.

Możemy też zawnioskować o EKUZ w oddziale Funduszu, jego delegaturach i punktach obsługi – wtedy wniosek wypełnimy na miejscu, a EKUZ otrzymamy od ręki.

Ojciec lub matka mogą pobrać e-EKUZ także dla niepełnoletnich dzieci. Wystąpienie o EKUZ dla innych osób wymaga upoważnienia.

– Jeśli jedziemy do miejscowości typowo wypoczynkowej, może się okazać, że nie ma tam publicznej przychodni. Dla własnej wygody dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pozwoli na korzystanie z prywatnej wizyty u lekarza czy w gabinecie zabiegowym – szczególnie ważne, jeśli jedziemy z dziećmi – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego OW NFZ.

W razie zagubienia EKUZ, gdy konieczne okazuje się leczenie szpitalne, warto wystąpić do oddziału NFZ o wydanie certyfikatu zastępującego EKUZ – aby nie zapłacić za leczenie.

Całodobowa bezpłatna infolinia NFZ to 800 190 590 – warto ten numer zapisać i dzwonić w razie pytań czy wątpliwości.

Więcej o EKUZ https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/

Zasady w poszczególnych krajach  https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/

Obsługa klientów Zachodniopomorskiego OW NFZ  https://www.nfz-szczecin.pl/dla_news_3913_obsluga_w_salach_obslugi_klientow_zachodniopomorskiego_ow_nfz.htm

(r)

Poprzedni artykułPierwszy Stargardzki Korowód Dziejów za nami. Będą następne  
Następny artykułPrezydent z absolutorium – po raz szósty. Radny PiS: „Stargard gra do jednej bramki”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj