Teatr Polski w Szczecinie – po przebudowie i rozbudowie. W sierpniu ruszy nowy sezon artystyczny

0

Nowy sezon to też nowy rozdział w historii tej instytucji, która doczekała się pięciu scen. Rozpocznie się on spektaklem pt. „Magia obłoków” (scenariusz i reżyseria: Adam Opatowicz). To przedstawienie muzyczne oparte na twórczości Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza.

– Zdecydowaliśmy się na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu artystycznego. W Szczecinie od początku sierpnia nastąpi ofensywa teatralna. Mamy nadzieję, że nie tylko mieszkańcy regionu, ale też turyści będą brać udział w zaplanowanych przedsięwzięciach artystycznych – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Olgierd Geblewicz.

Po przebudowie i rozbudowie teatr ma pięć nowoczesnych scen. Pod względem możliwości oraz rozwiązań technologicznych będą wykorzystywane w trakcie spektakli i innych wydarzeń. Instytucja prezentuje się niezwykle imponująco.

– Będzie to jeden z najnowocześniejszych i najciekawszych obiektów w Polsce i w tej części Europy. Warto było czekać tyle lat, by teraz móc cieszyć się ze sceny z prawdziwego zdarzenia – podkreślił marszałek.

Sprzedaż biletów od 15 lipca

W nowej części obiektu – z wejściem od ulicy Jana z Kolna – są: Scena Szekspirowska (na 549 miejsc), Scena Włoska (na 508 miejsc) i Scena Kameralna (120 miejsc). Z kolei w zabytkowym budynku teatru – z wejściem od ulicy Swarożyca – są dwie sceny: Scena im. Jana Banuchy (na 236 miejsc) oraz Scena Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego (na 80 miejsc).

– Dziś ogłaszamy dwie istotne daty. Od 15 lipca rozpoczynamy sprzedaż biletów na planowane przedsięwzięcia artystyczne. 6 sierpnia odbędzie się uroczyste otwarcie – zapowiedział Olgierd Geblewicz.

Poniedziałkowa konferencja prasowa odbyła się na dachu budynku teatru, w nowej części.

– Przestrzeń ta z czasem – jak podkreślił marszałek – będzie zazieleniać się. Ma tam powstać także kawiarnia. Ten dach będzie też atrakcją samą w sobie. Ta przestrzeń na pewno będzie żyła i będzie ciekawym miejscem spotkań.

Z kolei dyrektor Teatru Polskiego Adam Opatowicz mówił: – Chcemy, żeby ten teatr był przede wszystkim dla publiczności. Zanim nastąpi uroczyste i oficjalne otwarcie, chcemy zagrać kilka przedstawień dla szczecinian. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie internetowej.

W najbliższym czasie 12 premier

Dyrektor Opatowicz podkreślił, że przygotowany program jest różnorodny: – W najbliższym czasie przewidzieliśmy około 12 premier, co oznacza, że przez najbliższe 5-6 miesięcy – średnio co dwa tygodnie – odbywać się będzie jedna premiera.

Nowy sezon artystyczny rozpocznie się spektaklem pt. „Magia obłoków”, scenariusz i reżyseria: Adam Opatowicz. To przedstawienie muzyczne oparte na twórczości Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza.

– Przedstawienie przygotują szczecińscy artyści – zaznaczył Adam Opatowicz.

Spektakl pt. „Magia obłoków” zostanie zaprezentowany na Scenie Włoskiej: 3, 4, 5, 6 sierpnia, a potem 17, 18, 19 i 20 sierpnia. Uwaga! 6 sierpnia odbędzie się premiera tego przedstawienia, podczas uroczystego otwarcia. W tym dniu zaplanowany jest również wernisaż wystawy: „Europejski plakat teatralny i kabaretowy od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie”.

Wielcy na scenie: Turnau, Kondrat

Na 26 sierpnia zaplanowana jest także –  na Scenie im. Jana Banuchy  –  kolejna premiera: „Komedianci” (reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne, reżyseria świateł: Mikołaj Grabowski). Przedstawienie zostanie też zagrane 24, 25, 27, 30 i 31 sierpnia.

Koncert inspirowany sonetami Williama Szekspira, najwybitniejszego dramaturga w historii literatury, zainauguruje działalność Sceny Szekspirowskiej. Tytuł wydarzenia to: „Wolny przekład z Szekspira, czyli miłość przez wieki się nie zmienia”. Autorem muzyki i scenariusza
koncertu jest Grzegorz Turnau.

– Przed nami wielki koncert ze wspaniałymi artystami – podkreślał Adam Opatowicz.

Wydarzenie odbędzie się 10 i 11 sierpnia. Podczas koncertu wystąpią: Grzegorz Turnau z zespołem w składzie: Leszek Szczerba, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad, a także solistki i soliści: Dobrawa Czocher, Dorota Miśkiewicz, Sylwia Różycka, Aga Zaryan, Marek Kondrat, Krzysztof Baranowski, Aleksander Różanek oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

Wielcy na scenie: Janda, Grabowski

Będzie też spektakl pt. „My Way” warszawskiego Teatru Polonia (tekst, koncepcja, reżyseria i wykonanie: Krystyna Janda) to przedstawienie przygotowane przez Krystynę Jandę z okazji 70. urodzin tej wybitnej aktorki. Opowieść o jej wczesnych latach, początkach kariery, przyjaciołach, budowie Teatru Polonia i Och-Teatru. Wspomnienia i aktualności w formie monologu scenicznego. Wydarzenie odbędzie się 12 i 13 sierpnia na Scenie Włoskiej.

Monodram pt. „Dzienniki według Witolda Gombrowicza” (adaptacja, reżyseria i wykonanie: Mikołaj Grabowski). Wydarzenie zaplanowane jest 19 i 20 sierpnia na Scenie Kameralnej. To monodram w wykonaniu krakowskiego reżysera i aktora, oparty na fragmentach „Dziennika” Witolda Gombrowicza, wyjątkowego dzieła, które od ponad półwiecza nie straciło na aktualności.

Sprzedaż biletów rozpocznie się – zarówno stacjonarnie, jak i on-line na stronie internetowej Teatru Polskiego (www.teatrpolski.eu) – 15 lipca o godz. 10. Zarówno w tym dniu, jak też 16 lipca, kasa teatralna będzie czynna w godz. 10-16.

Rozbudowa Teatru Polskiego została zrealizowana w oparciu o projekt Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym wykonawcą, wyłonionym w przetargu, była firma Budimex SA.

Inwestycja powstała przy wsparciu Funduszy Europejskich.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułZauważył policjantów i zaczął uciekać – był poszukiwany i miał przy sobie narkotyki
Następny artykułChcesz i lubisz pisać o filmie? „Ińskie Point” zaprasza


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj