Kolejne pomniki będą jak nowe

0

Rozpoczął się następny etap remontu pomników na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym. Wkrótce blask odzyskają tam dwa pomniki – żołnierzy francuskich i włoskich.

Na tę inwestycję miasto pozyskało 210 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całość będzie kosztować prawie 240 tys. zł.

Oba pomniki na nekropolii przy ul. W. Reymonta zostaną dokładnie wyczyszczone. Wykonawca uzupełni też ubytki i zabezpieczy powierzchnię monumentów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wyremontowane będzie także dojście do pomników. Pojawi się tam również tablica informacyjna w językach: polskim, angielskim i Braille’a. Wszystkie prace powinny się zakończyć w listopadzie.

Już wcześniej – w 2022 r. – na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym blask odzyskał jeden z pomników i ogrodzenie. To miejsce spoczynku żołnierzy różnych narodowości i wyznań – uczestników obu wojen światowych. Są tam groby Polaków, ale również m.in. Amerykanów, Brytyjczyków, Francuzów, Serbów, Włochów, Rumunów, Portugalczyków, Belgów i Marokańczyków.

(r), fot. – UM w Stargardzie

Poprzedni artykułUczniowie I LO w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie
Następny artykułCoolturalne Wakacje 2023. Film, festyn ekologiczny, koncert


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj