84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody 1.09. w Stargardzie

0

Będzie głośno. Przygotowane zostaną parkingi dla uczestników uroczystości. Aby uczcić żołnierzy, kursować będzie specjalny autobus MPK, który dowiezie chętnych na obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Początek uroczystości o symbolicznej godzinie 4:45.

Kolejny raz wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie (ul. W. Reymonta 26). Do naszego miasta – specjalnie na tę okazję – przyjadą oficjalne delegacje, a także mieszkańcy Zachodniopomorskiego.

Mieszkańcy sąsiadujący z nekropolią muszą liczyć się z tym, że 1.09. (piątek) od około godz. 4:30 z cmentarza będą dochodzić odgłosy związane z tą uroczystością, m.in. salwy honorowej.

Uczestnicy wojewódzkich obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Stargardzie, którzy wybiorą się na uroczystość własnymi autami, zaparkują w kilku miejscach, w bliskiej okolicy Cmentarza Wojennego (ul. W. Reymonta 26).

Autokary i samochody osobowe będzie można zostawić na terenie stadionu lekkoatletycznego przy ul. Sportowej. Kolejne miejsca postojowe znajdują się przy Lasach Państwowych (ul. Wojska Polskiego) i przy Gazowni (ul. I. Łukasiewicza).

Dodatkowo kierowcy zaparkują także wzdłuż prywatnych posesji przy ul. Polnej, ul. Boryny i ul. Mokrzyca. Do dyspozycji będzie także plac między ulicami Sportową i Brzozową.

We wszystkich lokalizacjach postój będzie bezpłatny.

Ponadto, aby uczcić żołnierzy, na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie można dojechać na czas dodatkowym autobusem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

Pojazd w piątek (1.09.) o 4:15 wyruszy z przystanku „Pętla Moniuszki”. Następne postoje to: „Szczecińska wieżowiec” (4:16), „Szczecińska Słoneczna” (4:18), „Szczecińska DKK” (4:19), „Zintegrowane Centrum Przesiadkowe – peron 1” (4:21). Dalej autobus pojedzie przez „Wyszyńskiego Poczta” (4:23), „Wojska Polskiego – plac Wolności” (4:25), „Wojska Polskiego – szkoła” (4:26), „Wojska Polskiego – Sienkiewicza” (4:27), „Brzozowa – Sportowa” (4:28), „Brzozowa – Polna” (4:29) i „Reymonta – cmentarz” (4:30).

Z osiedli Lotnisko, Kluczewo i Pyrzyckie będzie można dojechać linią nr 2 – odjazd z ul. T. Tańskiego o 3:40, a z ul. Powstańców Warszawy o 3:58. „Dwójka” o 4:12 dojedzie do ZCP – peron 1, gdzie trzeba będzie się przesiąść do dodatkowego autobusu uruchomionego specjalnie na uroczystości (odjazd o 4:21). Po zakończeniu wydarzenia z przystanku „Reymonta cmentarz” ruszy pojazd, który wszystkich chętnych dowiezie do ZCP.

Obchodom 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej towarzyszyć będzie wojskowa oprawa z salwą honorową oraz pokaz świetlno-muzyczny. Jak co roku na grobach żołnierzy zapłoną znicze.

Cmentarz wojenny jest miejscem spoczynku żołnierzy różnych narodowości, stopni wojskowych i wyznań – uczestników obu wojen światowych. W tym dniu szczególną pamięcią objęci będą Polacy walczący o Ojczyznę. Całość ma się zakończyć około 6:00.

Na uroczystości zapraszają: Wojewoda Zachodniopomorski, Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, Prezydent Miasta Stargardu, Dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, Dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód.

(r)

Poprzedni artykułŚwieć przykładem, nie odpadem!
Następny artykułZrób zdjęcia do kalendarza 2024, masz już niewiele czasu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj