Poznamy Książnicę na nowo

0

Doczekaliśmy się. Wnętrza zmodernizowanego budynku przy ul. Mieszka I, w których połączono historię z nowoczesnością, po raz pierwszy będą dostępne dla mieszkańców 22, 23 i 24 września. Książnica Stargardzka na otwarcie przygotowała wiele wydarzeń: intrygujące wystawy, warsztaty, przedstawienie, pokaz bajek z kultowego projektora „Ania” oraz moto niespodziankę. Zwiedzić będzie też można niedostępne na co dzień zakamarki, oznakować i naprawić rower, a także zadbać o zdrowie.

Szykuje się niezwykle ciekawy, nowy początek.

Ponowne uruchomienie Książnicy Stargardzkiej w głównej siedzibie umożliwi dostęp do ogromnych zbiorów biblioteki, ale także pozwoli z nich korzystać w bardzo komfortowy sposób. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wizyty w placówce będą jeszcze przyjemniejsze i ciekawsze. Data inauguracji jest nieprzypadkowa i niezwykle ważna dla historii stargardzkiej biblioteki. 22 września 1973 r. w tym samym miejscu otwarto siedzibę ówczesnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – po odbudowie z wojennych ruin i wzniesieniu nowego pawilonu. Przypomina o tym symboliczny klucz z 1973 r., który będzie można zobaczyć w zmodernizowanym wnętrzu.

„Ona i On” na wystawie

Nową bibliotekę poznamy podczas zwiedzania z przewodnikami, przekazującymi ciekawostki na temat jej historii i działalności współczesnej. Otwarcie to także kilka wyjątkowych wystaw. Jedna z nich nosi tytuł „Ona i On”, a jej autorami są stargardzcy fotografowie. Wystawa będzie połączona z prezentacją starych aparatów i zdjęć z kolekcji Marka Fiszera. Zobaczymy też ekslibrisy Książnicy Stargardzkiej autorstwa uczestników Pracowni Grafiki Warsztatowej w MDK, prowadzonej przez Ryszarda Balonia. Odwiedzający obejrzą również plakaty Dawida Czajkowskiego, nawiązujące do nowego otwarcia Książnicy. Ciekawie zapowiadają się też wystawy „Stargard w Szczecinie” i „Biblioteczne ostańce”. Pierwsza, ze zbiorów Książnicy Pomorskiej, to stargardzkie druki z XVI-XVIII w. i rękopisy, m.in. wypracowania ucznia Gimnazjum Gröninga. Na drugiej pokazane będą nieprezentowane dotąd książki ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej, które są jedynym znanym śladem po nieistniejących bibliotekach.

Napiszą książkę z myśli

W piątkowe popołudnie i w sobotę od rana (22 i 23.09.) w Pracowni Kreatywności oraz na podwórku zaplanowano warsztaty plastyczne, literackie i rękodzielnicze. Będzie pisana książka z myśli, szyte mole książkowe, robione makramowe liście i kwiaty z makulatury. Na podwórku zagoszczą artyści ze SSMSP Brama, graficy z MDK i pracownicy Książnicy, zapraszający do artystycznych przygód. W sali projekcyjnej odbędzie się przedstawienie teatralne dla najmłodszych dzieci oraz warsztaty z TikTokiem w tle dla młodzieży. W tym samym miejscu w niedzielę (24.09.) bibliotekarze zapraszają na pokaz bajek wyświetlanych z kultowego projektora Ania. Zaplanowano też wykład dotyczący szczecińskiej motoryzacji i świetną moto niespodziankę, idealną do zrobienia wyjątkowego selfie.

Spotkanie z reportażystą Wojciechem Jagielskim

W niedzielę (24.09.) na bibliotecznym podwórku i w Pracowni Kreatywności promowane będzie zdrowie i bezpieczeństwo. Policjanci poprowadzą warsztaty dla dzieci. Oznakują też rowery – do tego konieczny jest dowód zakupu. Bridgestone zapewni z kolei serwis dla jednośladów. W planie otwarcia jest również nauka udzielania pierwszej pomocy oraz oznaczanie poziomu cukru i ciśnienia krwi. Będą wspólne poranne ćwiczenia z wykorzystaniem elementów jogi, thai-chi i pilates, a także warsztaty florystyczne.

Książnica Stargardzka to również miejsce wielu ciekawych spotkań autorskich. Pierwsze z nich już 28.09. (czwartek). Gościem będzie Wojciech Jagielski, dziennikarz, reportażysta i pisarz. Dzień później (29.09., piątek) to akcja „Raz, dwa, trzy, czy-ta-My”, czyli ustanawianie stargardzkiego rekordu w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Otrzymamy nową kartę biblioteczną

– Razem z wieloma instytucjami, firmami i wolontariuszami przygotowujemy naprawdę atrakcyjne nowe otwarcie. Zapewniam jednak, że również w kolejnych tygodniach i miesiącach Książnica będzie miejscem tętniącym życiem za sprawą spotkań, warsztatów i zróżnicowanych aktywności. Oczywiście pamiętamy o tym, co najważniejsze. Na czytelników czekają książki, książki i jeszcze raz książki. Każdy, kto nas odwiedzi, otrzyma nową kartę biblioteczną, a w wyborze literatury i poznawaniu Książnicy na nowo wsparciem i radą służyć będą bibliotekarze i wolontariusze. Serdecznie zapraszamy – mówi Jolanta Aniszewska, dyrektorka Książnicy Stargardzkiej.

Harmonogram wszystkich wydarzeń weekendu otwarcia KS można znaleźć na plakacie.

(r)

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułNajbliżsi i kibice dla Kaśki
Następny artykułOgród Dendrologiczny w Przelewicach świętował 90 lat istnienia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj