Ogród Dendrologiczny w Przelewicach świętował 90 lat istnienia

0

90. rocznica istnienia przelewickiego Arboretum to wydarzenie, które nie tylko uczciło długą historię Ogrodu, ale także stanowiło okazję do refleksji nad jego znaczeniem i przyszłością.

Obchody tego jubileuszu trwały dwa dni (8-9.09.). Głównym punktem uroczystości było Ogólnopolskie Sympozjum z okazji 90-lecia Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach pt. ,,Historyczne parki i ogrody dziedzictwem kultury oraz miejscem nowych form edukacji”.

W ramach sympozjum odbyła się wymiana naukowych poglądów i doświadczeń, związanych z nieustannymi przemianami zachodzącymi  w historycznych założeniach parkowych i ogrodach. Dyskutowano też o działaniach i metodach edukacyjnych oraz popularyzacji zajęć terenowych w parkach i ogrodach – jako narzędziach edukacji globalnej. Skupiono się również na pokazaniu historii i zmian zachodzących w Arboretum w Przelewicach.

Zgłębili historię i rolę Ogrodu

Całe wydarzenie rozpoczęło się występem kwartetu BaRock. Zebranych w dużym namiocie uczestników sympozjum i gości przywitali dyrektor Ogrodów Przelewice Zygmunt Siarkiewicz i wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz.

W obchodach uczestniczyli też poprzedni pracownicy i dyrektorzy arboretum
w Przelewicach. Wśród nich byli Maria Jolanta Syczewska oraz Teresa Lewandowska.

Byli też dr hab. inż. Marcin Kubus – prezes Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, rektor ZUT prof. Jacek Wróbel, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, prof. ucz. dr hab. Justyna Wiland-Szymańska. W wydarzeniu brał też udział burmistrz miasta Woldegk dr. Ernst-Jürgen Lode. Jak również poseł na Sejm RP Dariusz Wieczorek i przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina.

Swoje wykłady przedstawili m.in. mgr inż. Łucja Świłło (dyrektor Ogrodów w latach 1993 – 1996), dr hab. inż. Marcin Kubus, dr hab. Michał Węgrzyn, prof. dr hab. Andrzej M. Jagodziński, mgr inż. Piotr Banaszczak oraz dr inż. Joanna Śliwińska. Ich prezentacje pomogły zgłębić historię i rolę Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach oraz ogrodów botanicznych w Polsce.

Przez lata pielęgnowali Ogród i dbali o jego piękną zieleń

Nie zabrakło podziękowań dla pracowników Ogrodu, którzy przez lata pielęgnowali go i dbali o jego piękną zieleń. Ich ciężka praca i poświęcenie przyczyniły się do utrzymania ogrodu w dobrej kondycji przez wiele lat.

Głównym punktem drugiego dnia obchodów był spacer po Arboretum, przewodniczką którego była Łucja Świłło. Na jednym z przystanków odsłonięta została tablica Conrada von Borsiga – założyciela i pierwszego dyrektora Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach.

Jak podsumowali organizatorzy: – To były dni pełne emocji, wypełnione cenną wiedzą, inspiracją i pięknem natury.

Choć minęło już 90 lat, to w przelewickich Ogrodach bardzo wiele się dzieje i zmienia. Planowane i trwające modernizacje oraz innowacje pozwalają na kontynuację ważnych dla tego miejsca przedsięwzięć. Prace w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej mają na celu jeszcze lepsze dostosowanie Ogrodu i obiektów znajdujących się w majątku do współczesnych potrzeb i wyzwań związanych z ochroną przyrody. Te inwestycje stwarzają także nowe możliwości dla społeczności lokalnej i turystów, co pozwoli w pełni rozwinąć potencjał tego miejsca w przyszłości, przyciągając jeszcze większą liczbę odwiedzających.

Jest tam ponad 1 300 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych

Arboretum w Przelewicach jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej unikalnych Ogrodów w Polsce. Ogromna ilość gatunków drzew i krzewów rosnących na jego terenie przyciąga tysiące odwiedzających z całego kraju. Obecnie w Przelewicach znajduje się ponad 1 300 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych, w tym takie, które są zagrożone wyginięciem.

Jubileusz 90-lecia Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach jest doskonałą okazją, by odwiedzić ten piękny zakątek Polski i poznać jego bogatą historię oraz ciekawostki dotyczące roślinności.

bk

fot.: Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, Mirosław Cofta, Bożena Kuszela

Poprzedni artykułPoznamy Książnicę na nowo
Następny artykułBłękitni Stargard. Mogli wygrać, ale zremisowali


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj