Dzień bez Samochodu… w pociągu. Za darmo!

0

W piątek (22 września) pociągami regionalnymi będzie można jeździć za darmo. Wystarczy mieć dowód rejestracyjny samochodu. Dokument ten będzie uprawniał dwie osoby do bezpłatnego przejazdu.

Pomorze Zachodnie, jak co roku, uczestniczy w obchodach Europejskiego Tygodnia Mobilności i promuje bezpieczny, przyjazny środowisku transport.

Europejski Tydzień Mobilności zawsze odbywa się w połowie września. Wtedy miasta – po wakacyjnych tygodniach – znów zaczynają się korkować. Akcja bezpłatnych przejazdów – za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu (może to być pojazd prywatny, służbowy czy leasingowany) – ma zachęcić do korzystania z komunikacji zbiorowej. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego również włącza się w (EMW). I oferuje nieodpłatne przejazdy pociągami regionalnymi. Może to być pojazd prywatny, służbowy czy leasingowany.

– Auto warto zostawić pod domem, przynajmniej raz na jakiś czas, i skorzystać z naszych ekologicznych nowoczesnych pociągów. Tych, którzy jeszcze się do tego nie przekonali, zachęcamy coroczną akcją podróżowania za darmo w Dniu bez Samochodu – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Pomorze Zachodnie stawia na ekologię, na niskoemisyjny transport. Dysponujemy najnowocześniejszą w Polsce flotą do obsługi regionalnych przewozów kolejowych i nadal inwestujemy w najlepszy tabor.

Dzień bez Samochodu odbywa się na finał Europejskiego Tygodnia Mobilności (16-22 września).

Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale także w województwach sąsiadujących z naszym regionem, tj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Oznacza to, że na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu, tj. bez żadnych opłat, można będzie podróżować pociągami regionalnymi (uruchamianymi przez Polregio) nie tylko wewnątrz województwa, ale także np. do Poznania, Zielonej Góry, Trójmiasta, itp.

Europejski Tydzień Mobilności to inicjatywa Komisji Europejskiej, zapoczątkowana w 2002 roku jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Akcja ma zachęcać mieszkańców Europy do zmiany niekorzystnych dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego przyzwyczajeń oraz do wyboru alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: jazdy na rowerze, korzystania z transportu publicznego (tramwaj, autobus, pociąg) lub carpoolingu (współdzielenia samochodu). Mniej pojazdów spalinowych na drogach to poprawa jakości powietrza i redukcja hałasu!

(r)

Poprzedni artykułWyrzucali zużyte opony. Zatrzymano ich na gorącym uczynku
Następny artykułJaki rozwój Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego? Konsultacje


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj