Cienie zapomnianych kultur 2023: Wspomnienie Gryfińskiej Kolei Powiatowej i koncert Jerzego Mazzolla

0

Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza na kolejną, 15. edycję projektu „Cienie zapomnianych kultur” w niezwykłej przestrzeni dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu.

– Po rocznej przerwie wyłaniamy się zza zakrętu historii i kłębów dymu. Suniemy do Was przez Puszczę Bukową 40 km/h, jak parowozy na linii Greifenhagener Kreisbahnen – Gryfińskiej Kolei Powiatowej. Możecie sobie wyobrazić, w jakim tempie toczyło się życie pod koniec XIX wieku… – zapowiada wydarzenie Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki.

W czasie tegorocznej edycji ruszymy w nostalgiczną podróż. Wsiądziemy w wehikuł czasu i podążymy szlakiem dawnej kolei prowadzącej wokół Puszczy Bukowej. O świetności, ale i upadku małej Gryfińskiej Kolei Powiatowej, linii, która zmieniła obraz i życie codzienne regionu, łącząc małe miejscowości ze światem i odsłaniając podróżnym nieprzeciętne uroki Puszczy Bukowej, opowie Jakub Matura, pasjonat i promotor lokalnej historii Pomorza Zachodniego, wędrowiec i autor bloga pomorze24.blogspot.com.

„Około 100 lat – na tyle można określić metrykę gryfińskiej lokalnej kolei. Od momentu uruchomienia w 1895 r., po kompletne zwinięcie u schyłku XX w. Ślady po powiatowej rewolucji kolejowej są nadal widoczne, a budowa ścieżek rowerowych po śladach dawnych torów jest dobrym przyczynkiem do tego, by przypomnieć o krajobrazie owianym kłębami dymu znad parowozów” pisze Jakub Matura.

Spotkanie poprzedzi wystawa, na którą złożyły się wydobyte przez Jakuba Maturę z różnych zakamarków archiwalne fotografie, mapy i grafiki ilustrujące historię Greifenhagener Kreisbahnen. Z własnych kolekcji zechcieli je udostępnić miłośnicy swoich małych ojczyzn ­– Janusz Plikus, autor tworzonego z pasją bloga Jezierzyce242.blogspot.com oraz Dorian Winter, niegdyś mieszkaniec Kołbacza, a dziś Szwajcarii (choć sercem dalej w Kołbaczu). Podczas spotkania zaprezentowana zostanie także animacja przygotowana z okazji 850-lecia fundacji kołbackiego opactwa.

W drugiej części wieczoru, we wnętrzu kościoła pocysterskiego, przeniesiemy się w medytacyjną przestrzeń, dzięki muzyce wirtuoza klarnetu basowego, Jerzego Mazzolla z jego solowego albumu „Być”.

Dla jednych to zupełnie nowe oblicze tego niestrudzonego improwizatora, współtwórcy sceny yassowej i idei arytmicznej perfekcji, wirtuoza klarnetu basowego, a dla innych konsekwencja jego artystycznych poszukiwań. Trudno wyliczyć wszystkie projekty, które współtworzył Mazzoll – m.in. Miłość, Kury, Niebieski Lotnik, Arhythmic Perfection, MazzBoxx.

„Być” to pierwsza od lat solowa płyta Jerzego Mazzolla. W warstwie muzycznej materiał jest odejściem Mazzolla od form eksperymentalnych. To przestrzenna muzyka, która koncentruje się na melodii i rytmie. To nowe, dla wielu na pewno zaskakujące wcielenie Mazzolla. Album powstał z pragnienia piękna i spokoju, które w ostatnich latach odnalazł artysta. Współautorem i producentem muzycznym albumu jest Michał Szturomski.

Na przekór wszystkiemu albo właśnie w zgodzie z sobą i ze światem – to muzyka z ostatniej solowej płyty Mazzolla będzie taką cudowną kontemplacyjną podróżą, w której dźwiękom klarnetu towarzyszy subtelna elektronika.

15. edycja „Cieni zapomnianych kultur” to po raz kolejny zaproszenie w podróż – w poszukiwaniu harmonii, piękna oraz lokalnych historii.

Spotkanie i wystawa: godz. 19.00 (świetlica przy kościele pocysterskim w Kołbaczu)
Koncert: godz. 20.30 (kościół pocysterski w Kołbaczu)

WSTĘP WOLNY / szczegóły: www.spichlerz-sztuki.pl

15 edycję „Cieni zapomnianych kultur” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje Edycja 2023”. Wydarzenie współfinansowane jest także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego i Powiatu Gryfińskiego oraz realizowane przy wsparciu lokalnych sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, w tym firm Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółka Wodna Kołbacz, Nadleśnictwo Gryfino i Pro Fit Food.

Stargardzka.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

(r), fot., grafiki – źródło: Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki

Poprzedni artykułMiejsce na spotkanie z książką i z drugim człowiekiem.
Następny artykułKolejne światła na Czarnieckiego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj