Pro Arte dla Ryszarda Balonia. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury

0

Ryszard Baloń, znakomity stargardzki artysta plastyk, został jednym z laureatów XII edycji marszałkowskiego konkursu o nagrodę Pro Arte. Nagrody wyróżnionym wręczyła w piątek, 6 października br. w Operze na Zamku w Szczecinie przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina.

– Doceniamy nieszablonowe pomysły i twórcze inicjatywy, które są wyrazem autentycznych pasji. Pomorze Zachodnie bogate jest w światłych mieszkańców, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna rozsławia region nie tylko w kraju, ale też za granicą. Nagrody Pro Arte otrzymują zachodniopomorscy artyści obecni na światowych salach koncertowych, znanych na świecie galeriach sztuki, ale i również animatorzy kultury, instruktorzy tańca, aktorzy i edukatorzy teatralni. Doceniamy ludzi kultury i sztuki działających w wielu jej wymiarach – mówiła Teresa Kalina.

Dziedziny Ryszarda Balonia, w których się artystycznie realizuje, to malarstwo, rysunek, grafika artystyczna i użytkowa. Prowadzi działalność w zakresie edukacji artystycznej. Jest członkiem szczecińskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Założycielem i członkiem Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Bram”, a także członkiem międzynarodowej grupy artystycznej „Kunst Verein – Templin” w Niemczech. Wykonał dotąd ponad 260 miniatur i ekslibrisów w technikach wypukłych i wklęsłych.

Nagrodę Pro Arte stargardzianin otrzymał w uznaniu osiągnięć i cennego dorobku artystycznego i projektowego oraz za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury Pomorza Zachodniego, w tym za kulturotwórczą, wieloletnią działalność na rzecz dzieci i młodzieży.

Laureatami zostali też: Cecylia Judek – starszy kustosz i sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Renata Korek – jest poetka, malarka, fotografka, menadżerka kultury, działaczka społeczna, twórczyni Muzeum Pałacowego w Trzebiatowie oraz Szymon Wyrzykowski – dyrygent, dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego im. prof. Szyrockiego ZUT w Szczecinie, z którym koncertował w Europie i Ameryce Południowej, znany też stargardzianom z licznych koncertów Cameraty Stargard i innych orkiestr, którymi często tu dyryguje.

Gratulujemy!

(r)

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Przerwana passa przez Zawiszę
Następny artykułWYBORY: Głosowanie ZA GRANICĄ


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj