Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022. Nagroda dla Jolanty Aniszewskiej, wyróżnienie dla Piotra Tarnawskiego

0

Dziś podczas uroczystej gali w Muzeum Techniki i Komunikacji przyznano nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach tematycznych: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna oraz nowa, niezwykle pojemna kategoria – działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna.

Na konkurs Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022 wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – aż 26 wniosków z muzeów, z całego województwa. Spośród nich komisja konkursowa w składzie: Bogdana Kozińska, Małgorzata Frymus, Angelika Rotkiewicz oraz Eryk Krasucki dokonała wyboru najbardziej znaczących wydarzeń.

W kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna komisja postanowiła przyznać nagrodę stargardziance Jolancie Aniszewskiej, autorce książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”, wydanej przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz Bogucki Wydawnictwo Naukowe, za wyjątkową dokumentacyjną skrupulatność i pisarską umiejętność opowiedzenia o przełomowym czasie wojny i powojnia.

Z kolei w kategorii działalność wystawiennicza komisja postanowiła przyznać wyróżnienie za wystawę „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”, autorstwa Piotra Tarnawskiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, za wielowątkową próbę opowiedzenia historii kolegiaty.

Ponadto nagrodzeni zostali: w kategorii działalność wystawiennicza komisja przyznała nagrodę za wystawę „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”, autorstwa Krzysztofa Kowalskiego z Muzeum Narodowego w Szczecinie, za niebanalne wyeksponowanie wymagających zbiorów archeologicznych; natomiast kategorii działalność edukacyjna komisja postanowiła przyznać nagrodę za projekt „Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin”, zrealizowany w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, autorstwa Karoliny Gołębiowskiej i Anny Molskiej przy współpracy z dr Karoliną Kokorą, za twórcze podejście do trudnego tematu zdekonstruowanych artefaktów.

bk – źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie

fot. Paweł Pieńkowski

Poprzedni artykułWYBORY: Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania w Polsce
Następny artykułObwodnica północna z zielenią. Przybędzie ponad 4 tys. roślin


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj