60 lat ZSBT. Dom buduje się mądrością 

0

Mija 6. dekada funkcjonowania  szkoły budowlanej w Stargardzie. Zmieniały się nazwy, zmieniały siedziby, w międzyczasie zmieniały się też systemy oświaty, a nawet systemy polityczne… I tak przez 60 lat.

Obecnie jako Zespół Szkół Budowalno-Technicznych w Stargardzie kształci dobrych fachowców w zawodach budowlanych, otwiera się na nowe trendy zawodowe i wprowadza atrakcyjne, nowoczesne kierunki nauczania w zawodach  przyszłości. ZSBT ma więc co świętować. I świętował. Uroczystości 60-lecia szkoły odbyły się w Stargardzkim Centrum Kultury. Były wspomnienia, podziękowania za współpracę, upominki i życzenia na kolejne lata działalności „budowlanki”.

Wszystko zaczęło się w 1963 r., kiedy powstała Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących Stargardzkiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego. Od tego czasu szkołę prowadzili dyrektorzy: Aleksandra Poroszewska, Edward Kokorzycki, Franciszek Nowaczyk, Ludwik Janicki, Adam Kisio, Roman Sobczak i Zbigniew Hering, który zajmuje szczególne miejsce w historii ZSBT, gdyż prowadził „budowlankę” przez 34 lata!

Tak wspominał miniony czas: „Przed ponad pół wieku temu przyszedłem do pracy w Zasadniczej Szkole Budowlanej SPBM i… zostałem na całe życie zawodowe. To moje szczęście, ale i szczęście uczniów, że przez te wszystkie dziesięciolecia zarządzał szkołą i procesem dydaktyczno-wychowawczym  zawsze zgrany zespół…Zostawiam „budowlankę” w dobrych rękach! Jestem spokojny o jej przyszłość”.

– Od 57 dni jestem dyrektorką ZSBT. Razem staramy się podtrzymywać ducha i tradycję szkoły. Przejmuję „budowlankę” z dobrych rąk! I dołożę swoją cegiełkę do jej rozwoju. Życzę uczniom i pracownikom, aby zawsze pamiętali, że dom buduje się mądrością – mówiła Magdalena Wojtaszak-Kasza.

Starosta stargardzki Iwona Wiśniewska podkreśliła: – Każda szkoła powiatowa jest inna i z każdej jestem dumna. Inicjujecie tak wiele wydarzeń, że ktoś mógłby pomyśleć, jaki jest ich związek z tą szkołą. Gdy komuś potrzebna jest pomoc, zawsze słychać „Tak”. Macie w nas mocnych sojuszników. Zarząd i szkoła grają do jednej bramki.

Z okazji jubileuszu starosta podarowała ZSBT 120 tys. zł na nową pracownię.

– Wydębiła na mnie – mówiła Iwona Wiśniewska o skutecznych staraniach dyrektorki szkoły.

Prezydent Rafał Zając zaznaczył: – „Budowlanka” jest bardzo potrzebna. Wasi absolwenci potrafią sobie świetnie radzić w rzeczywistości rynkowej. My będziemy dbać, żeby szkoła miała co robić.

Po części oficjalnej wystąpili Mariusz Zarzeczny (śpiew, harmonijka) i akordeonista Tomasz Staniszewski. Odbył się też wyjątkowy pokaz mody – jak zmieniał się ubiór budowlańca od lat 50. do dziś (gumofilce nie uległy zmianie). Na koniec zaśpiewała uczennica ZSBT Jagoda Żak.

Uroczystość prowadzili Ewa Pilarczyk i Krzysztof Narodzonek.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułAutobusem wygodnie do cmentarzy
Następny artykułJest praca w ŚDS


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj