Pomniki przy Reymonta wypiękniały

0

Prawie skończony jest remont dwóch pomników na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym. Monumenty upamiętniają żołnierzy francuskich i włoskich. Za kilka tygodni będzie można je podziwiać w pełni. Już teraz widać, jak dużo zostało zrobione.

Pomniki zostały dokładnie wyczyszczone. W ich konstrukcji nie ma śladów po ubytkach. Odświeżone zostały też oryginalne napisy, które teraz są wyraźne i czytelne. W ramach inwestycji zadbano także o ochronę monumentów przed niekorzystnym działaniem pogody. Tuż przed nimi położoną nową, równą nawierzchnię.

Niedługo zamontowane będą jeszcze tablice informacyjne w językach: polskim, angielskim i Braille’a. To rozwiązanie ułatwi wszystkim odwiedzającym nekropolię przyswajanie wiedzy o miejscu spoczynku żołnierzy różnych narodowości i wyznań – uczestników obu wojen światowych. Są tam groby Polaków, ale również m.in. Amerykanów, Brytyjczyków, Francuzów, Serbów, Włochów, Rumunów, Portugalczyków, Belgów i Marokańczyków.

Kończące się prace będą kosztowały blisko 240 tys. zł. Stargard pozyskał na ten cel 210 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miasto regularnie inwestuje w nekropolię przy ul. W. Reymonta. W ubiegłym roku wyremontowano tam jeden z pomników i ogrodzenie.

(r)

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułRuch wahadłowy za miejscowością Kolin, w stronę Dolic
Następny artykułCmentarze gotowe na Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj