Cmentarze gotowe na Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki

0

Na wszystkich nekropoliach w Stargardzie spoczywa ponad 40 tys. ludzi. Końcówka października i początek listopada to czas, kiedy jest tam najwięcej odwiedzających. Porządkują groby swoich bliskich, ustawiają kwiaty i znicze.

Tymczasem przez cały rok spółka Bio Star prowadzi różne inwestycje na komunalnych cmentarzach przy ul. T. Kościuszki, Spokojnej/Giżynek i Lotników.

To mniejsze i większe projekty. Wszystkie łączy jedno – ciągłe podnoszenie komfortu osób opiekujących się grobami i odwiedzających mogiły. Regularnie zwiększana jest też estetyka. Od lat udogodnieniem na starym i nowym cmentarzu są stojaki na konewki i akcesoria do sprzątania, których nie trzeba zabierać z domu. Bio Star regularnie uzupełnia wysłużone, zniszczone, ale – niestety – także kradzione narzędzia.

W 2023 r. na starym cmentarzu zamontowano 10 kolejnych ławek. Remont przeszła kaplica przy głównej bramie. Odnowiono też miejsca do odpoczynku naprzeciwko budynku. Na 20-hetarowej nekropolii przy ul. T. Kościuszki cały czas pielęgnowany jest starodrzew, którego tam nie brakuje. Regularnie pojawiają się także nasadzenia nowej zieleni.

Na wszystkich 3 cmentarzach elementy małej architektury są czyszczone myjką ciśnieniową z parą wodną. Odwiedzając nekropolię przy ul. Spokojnej/Giżynek warto przyjrzeć się odnowionym niedawno arkadom i kolumbarium.

Listopadowe święta przynoszą zdecydowany wzrost masy odpadów. Statystyki pokazują, że do śmieci z jednego nagrobka może trafiać nawet do 9 kg ozdób, zniczy i roślin. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na brązowe pojemniki, które zostały postawione na wszystkich cmentarzach. Wrzucajmy do nich odpady ulegające biodegradacji, to na pewno będzie korzystne dla środowisku.

Jadąc na groby, najlepiej wybrać komunikację miejską. W Stargardzie uruchomiono dodatkowe linie i specjalne rozkłady jazdy. Do tego 1.11. (środa) w autobusach nie trzeba kasować biletów. Szczegóły są tutaj. Kierowcy samochodów muszą pamiętać o zmienionej organizacji ruchu, o której piszemy tutaj.

Cmentarze w Stargardzie (ul. T. Kościuszki, Spokojna/Giżynek, Lotników) od 1.04. do 4.11. są otwarte od 8:00 do 22:00, a w okresie od 5.11. do 31.03. od 8:00 do 20:00. Cmentarz wojenny przy ul. W. Reymonta można odwiedzać przez cały rok od 7:00 do 17:00.

(r)

fot.: Bio Star/UM w Stargardzie/archiwum

Poprzedni artykułPomniki przy Reymonta wypiękniały
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Znowu kiepska końcówka


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj