„Świat w pocztówce zamknięty” – nowa wystawa czasowa w MAH

0

W 2021 r. stargardzkie Muzeum Archeologiczno-Historyczne zakupiło kolekcję 226 pocztówek z 37 miejscowości obecnych powiatów choszczeńskiego, pyrzyckiego i stargardzkiego.

Do czasu tego zakupu MAH w Stargardzie posiadało liczny zbiór filokartystyczny, w którym dominowały widoki Stargardu. Ujęcia innych miejscowości stanowiły mniejszość i do tej pory głównie przedstawiały miejscowości należące do powiatu stargardzkiego w jego zmieniających się granicach.

Kolekcja została zakupiona ze środków prywatnych darczyńców oraz firmy Szubert Platinum, Bio Star Sp. z o. o, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o., Wód Miejskich Stargard Sp. z o.o., Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

– Na wystawie zaprezentowano większość kartek pocztowych z zakupionej kolekcji. Zachowano jednak zasadę, aby pokazać ujęcia z każdej miejscowości. Widoki zamieszczone na kartkach prezentują najważniejsze i najciekawsze obiekty tych miejsc, np. kościół, główna ulica, szkoła czy gospoda. Specjalne miejsca zajmują pocztówki litograficzne i tzw. „księżycówki”, których lata świetności przypadały na koniec XIX w., oraz kartki okolicznościowe – propagandowe i reklamowe – informuje kustosz Joanna Fijałkowska, kierownik Działu Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji MAH.

Całość została opatrzona licznymi informacjami i ciekawostkami z historii kartek pocztowych.

Kuratorami wystawy są dr Monika Ogiewa-Sejnota i Piotr Tarnawski.

Wernisaż odbędzie się 20 listopada 2023 r. (poniedziałek) o godz. 17:00 w siedzibie głównej MAH przy Rynku Staromiejskim 3.

(r)

fot.: P. Antczak, MAH w Stargardzie

Poprzedni artykułZUS kontroluje i chwali się oszczędnościami
Następny artykułBłękitni Stargard. Mateusz Ogrodowski ratuje honor drużyny


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj