Archeologia Stargardu w Zamku Królewskim

0

Ciekawostka dla odwiedzających w najbliższym czasie stolicę. W Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę dotyczącą badań archeologicznych prowadzonych po 1945 r. na Pomorzu Zachodnim. Na jednej z tablic przedstawione zostały wykopaliska w Stargardzie. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 22.12. (piątek).

Na Ziemiach Zachodnich i Północnych pierwsze takie prace po II wojnie światowej przeprowadzono już w 1947 r. wśród gruzów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Ekspozycję przygotowała dr Karolina Kokora, dyrektorka Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie. Znajduje się ona na Zamku Królewskim w Gabinecie Arcydzieł.

Na wystawie „Kraj czekający na swego odkrywcę” można lepiej poznać wybrane badania archeologiczne z naszego regionu. Znalazły się tam także zabytki odkryte w trakcie wykopalisk prowadzonych w Wolinie przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. To m.in. figurka słowiańskiego boga Świętowita oraz wytwory rzemiosła i sztuki skandynawskiej.

Warto wiedzieć, że w naszym Muzeum Archeologiczno-Historycznym mamy Dział Archeologii. Jego pracownicy prowadzą własne badania, sprawują nadzór archeologiczny nad różnymi inwestycjami, a także zajmują się gromadzeniem eksponatów. Ich zbiory to kilkaset tysięcy znalezisk – najstarsze pochodzą z neolitu, a najmłodsze z pierwszej połowy XX wieku. MAH ma również w pełni wyposażoną pracownię konserwatorką i nowoczesny magazyn na zabytki pochodzące z wykopalisk.

(r)

fot. UM w Stargardzie/archiwum

Poprzedni artykułSukces Pomorza Zachodniego. Nasza trasa rowerowa wśród najlepszych w Europie
Następny artykuł24 listopada 2023 jest dla szpitala dniem wolnym od pracy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj