Sukces Pomorza Zachodniego. Nasza trasa rowerowa wśród najlepszych w Europie

0

Trasy rowerowe Pomorza Zachodniego cieszą się coraz większym uznaniem. Nasz region znalazł się właśnie wśród laureatów Europejskiej Nagrody Zielonych Tras – został nagrodzony w kategorii „doskonałość” za odcinek Wriezen-Siekierki-Choszczno. To prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane najlepszym szlakom poprowadzonym niezależnie od dróg samochodowych (tzw. Greenway).

Do nagrody zgłoszono 32 trasy z 13 państw. Międzynarodowe jury, składające się z ekspertów w zakresie turystyki, wyłoniło 8 najlepszych, wśród których znalazło się Pomorze Zachodnie.

Europejska Nagroda Zielonych Tras została przyznana naszemu regionowi w kategorii „doskonałość” za odcinek trasy rowerowej Wriezen – Siekierki – Choszczno. Warunkiem wyróżnienia był przebieg trasy niezależnie od dróg samochodowych. Pod uwagę brano także standard jej wykonania, odpowiednie oznakowanie oraz zlokalizowanie przy niej usług dla turystów rowerowych np. zorganizowane wczasy rowerowe, noclegi, gastronomia i inne atrakcje.

– Budujemy sieci tras rowerowych z myślą o rozwoju aktywnej turystyki, dbając przy tym o ekologię i mieszkańców, dla których to także alternatywny sposób transportu do pracy czy szkoły. Ta nagroda cieszy, gdyż potwierdza słuszność koncepcji, jaką przyjęliśmy kilka lat temu i jaką mamy zamiar kontynuować w przyszłości. Nasze drogi dla cyklistów stają się coraz bardziej rozpoznawalne i coraz częściej odwiedzane. Prowadzą bowiem często z dala od ruchu samochodowego, wśród unikatowej przyrody, czego przykładem jest doceniony odcinek – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Trasa na wyróżnionym odcinku jest bardzo atrakcyjna. Po polskiej stronie przebiega zielonymi terenami m.in. w Choszcznie, Barlinku, Myśliborzu czy Godkowie, by dotrzeć następnie do Siekierek, gdzie znajduje się niezwykła atrakcja turystyczna – dawny kolejowy most, służący w przeszłości celom militarnym, dziś łączący mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza. Odkąd zakończyła się jego modernizacja, stał się prawdziwym hitem turystycznym, miejscem obowiązkowym na trasie rowerowych wypraw po Pomorzu Zachodnim.  Z ulokowanej na nim platformy rozpościera się przepiękny widok przyrodę Doliny Dolnej Odry.

Warto dodać, że nagrodzony odcinek stanie się wkrótce częścią nowo powstającego produktu turystycznego – trasy rowerowej Berlin – Szczecin – Kołobrzeg. Trasa, która połączy stolicę Pomorza Zachodniego, stolicę Niemiec i popularny nadmorski kurort, otrzymała właśnie dofinansowanie z programu Interreg VIA.

Gala wręczenia nagród była elementem konferencji „Greenways and Sustainable Tourism” (Zielone trasy i zrównoważona turystyka), która odbyła się w Rzymie. Wyróżnienia przyznawane są od 2003 roku.

– Dla naszego  województwa to doskonała okazja do wymiany dobrych praktyk i zacieśnienia współpracy pomiędzy promotorami i menadżerami tras rowerowych z całej Europy, w celu wspólnego ich promowania, jako jednego z głównych narzędzi wspierania zrównoważonej i aktywnej turystyki w Europie – podkreśla Wanda Nowotarska, pełnomocniczka marszałka województwa ds. komunikacji rowerowej.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułNocny pościg za przestępcą. Został zatrzymany na Starym Mieście
Następny artykułArcheologia Stargardu w Zamku Królewskim


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj