To więcej niż remont. Wszystko, co robią, ma ograniczyć zużycie ciepła

0

Pierwsze śniadanie prasowe w SP nr 3 za nami. Mają być następne, aby pokazać dziennikarzom lokalnych mediów postęp prac w szkole, która przechodzi głęboką termomodernizację. I w której – równolegle – cały czas prowadzone są lekcje.

A wszystko to w ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Stargardzie”.

Służyć mają temu następujące działania: usprawnienie systemu grzewczego, wymianę okien i drzwi, docieplenie dachu i ścian zewnętrznych, usprawnienie wentylacji i wymiana instalacji fotowoltaicznej.

Musimy inaczej planować nasze życie w trosce o ekologię

Wspomagają je tzw. działania miękkie – komunikacyjne i edukacyjne w zakresie wiedzy nt. efektywności energetycznej, jak również mechanizmów finansowych: EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

– Uczestniczą w nich nauczyciele, uczniowie, przedszkolaki i rodzice. Pomagają w tym gazetka szkolna, ulotki, broszury i plakaty. Także organizowane konkursy i wystawy pokonkursowe oraz kółko dziennikarskie, które wydaje gazetkę szkolną. W planach jest turniej wiedzy pt. „OZE wśród nas”, koło ekologiczno-przyrodnicze, wyjazdy edukacyjne i ścieżka edukacyjna do prowadzenia zajęć w terenie – informował dyrektor szkoły Arkadiusz Rozwód, po czym zaprezentował film obrazujący założenia realizowanego projektu.

– To bardzo ciekawe i potrzebne przedsięwzięcie, a jednocześnie to znacznie więcej niż remont. Zaplanował je poprzedni, nieżyjący już, dyrektor Romuald Bobrowicz. Teraz to zamierzenie jest realizowane. Ono pokazuje nam, że musimy inaczej planować nasze życie w aspekcie zdrowia i ekologii. A także podejmować świadome decyzje dotyczące lokalnego środowiska naturalnego – mówiła zastępczyni prezydenta Ewa Sowa.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła

Prace w jednym z dwóch budynków SP nr 3 ruszyły w sierpniu br., gdy został przekazany plac budowy wykonawcy prac – szczecińskiej firmie PRO Group sp. z o.o.

Najpierw wymieniono grzejniki i zdemontowano stare oświetlenie. Później zaczęto prace nad wymianą  instalacji elektrycznej. Teraz jest ona częściowo ułożona. W dalszej kolejności nastąpi zakrycie bruzd, szpachlowanie ścian i malowanie, a potem – montaż opraw oświetleniowych.

Michał Napora, inspektor w referacie inwestycji i remontów, w Wydziale Inżynierii UM przedstawił założenia inwestycyjne, zakres realizowanych prac i ich efekt ekologiczny.

– Prowadzimy działania w trzech płaszczyznach. Przede wszystkim chcemy ograniczyć straty ciepła – mówił inspektor. – W związku z tym docieplamy dachy. Dodatkowo, będziemy ocieplać ściany zewnętrzne. Te, które nie mają wartości historycznej, będą ocieplone styropianem grafitowym. Wielkie okna na sali gimnastycznej będą nowe – z pakietem trzyszybowym, energooszczędnym. Drzwi zewnętrzne też wymienimy na nowe – takie, które spełniają najwyższe standardy termoizolacyjności. Ponadto chcemy ograniczyć straty ciepła związane z wentylacją, dlatego sala gimnastyczna wyposażona będzie w nowoczesną centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Efektywność odzysku będzie na poziomie około 80 proc.

Oświetlenie typu LED – zaoszczędzone 50 proc. ilości energii

Jak informował Michał Napora, drugą płaszczyzną działania jest poprawa efektywności energetycznej urządzeń i instalacji. W starym budynku SP nr 3 jest już na wykończeniu instalacja elektryczna. Dzięki temu możliwe będzie wyposażenie pomieszczeń w nowoczesne oprawy oświetleniowe typu LED, które charakteryzują się niższym zużyciem prądu. Tutaj oszczędności sięgną nawet 50 proc. ilości energii. Będzie też wykonana nowa instalacja centralnego ogrzewania ze wszystkimi zaworami termostatycznymi, regulującymi temperaturę. Spowoduje to zmniejszenie ilości strat na przesyle ciepła, a dodatkowo polepszy efektywność wytwarzania ciepła i dostarczania go do sal lekcyjnych.

Trzecim działaniem będzie montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu. W tym celu wzmocniona została już konstrukcja dachu i zostaną tam zamontowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 15 kilowatów, co pozwoli szkole pokryć znaczną część zapotrzebowania na energię.

CO2 – 200 ton mniej, energia – spadek o 62 proc.

– Łącznie wszystkie te działania pozwolą na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie 200 ton, a zapotrzebowanie na energię w budynkach szkoły spadnie o 62 proc. Dzięki temu zmniejszą się koszty eksploatacji budynków i poprawi się komfort użytkowania pomieszczeń szkoły -podkreślił inspektor.

Michał Napora poinformował też, że dotąd wykonano 15 proc. robót. Wyjaśniał, że obecnie prowadzone prace są wyjątkowo uciążliwe i czasochłonne, zważywszy na stan budynku, do budowy którego wykorzystano przed dziesiątkami lat m.in. glinę i trzciny.

– Niedługo roboty przyspieszą – zapewnił dyrektor szkoły Arkadiusz Rozwód.

Inwestycja wartości ponad 7,7 mln zł ma zakończyć się 30 kwietnia 2024 r.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Projekt: Poprawa efektywności energetycznej w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Stargardzie korzysta z dofinansowania o wartości 1 067 779,90 EUR, co stanowi równowartość 4 608 431,26 PLN, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w kwocie 813 252,58 PLN.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Stargard: 2 323 578,84 PLN.

Beneficjent: Gmina Miasto Stargard.

Koszty kwalifikowane projektu wynoszą: 7 745 363,68 PLN.

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Grad bramek na koniec
Następny artykułTę książkę trzeba przeczytać. „Jantar” dla Jolanty Aniszewskiej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj