Doktor Maria Kubisa z nagrodą „Obrończyni Praw Człowieka”

0

Za wierność swoim ideałom i profesji, za odwagę i głęboki humanitaryzm, pasję i zaangażowanie doktor Maria Kubisa otrzymała nagrodę marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza „Obrończyni Praw Człowieka”. W czwartek, 7 grudnia 2023 r. laureatka, w obecności organizacji pozarządowych i pacjentek, odebrała statuetkę symbolizującą zerwane kajdany.

– My, mieszkańcy Pomorza Zachodniego stoimy po stronie tych, którzy wykonują swoją pracę i wypełniają swoją misję rzetelnie – mówił marszałek.

Nagroda „Obrońca / Obrończyni Praw Człowieka” przyznawana jest od 2021 roku. Otrzymać ją może osoba (lub grupa osób), która swoją postawą życiową i działaniami aktywnie wspiera propagowanie i egzekwowanie praw człowieka np. w zakresie równości w dostępie do edukacji, zdrowia, jawności działań władzy każdego szczebla, wolności zgromadzeń itp.

Tegoroczna laureatka tej nagrody to dr n. med. Maria Kubisa – ginekolożka-położniczka, ordynatorka oddziału ginekologii operacyjnej i chirurgii plastycznej szpitala w Prenzlau. Zasila również kadrę oddziału Ginekologii i Położnictwa Szpitala Powiatowego w Nowogardzie. Mieszka w Szczecinie, gdzie prowadzi prywatny gabinet.

– Wydaje się, że żyjemy w XXI wieku, w środku Europy, ale okazuje się, że na heroizm wyrasta wierne wypełnienie przysięgi Hipokratesa. Na heroizm wyrasta pomaganie kobietom. Wiemy doskonale, że po niechlubnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego część środowiska lekarskiego zachowywała się oportunistycznie lub ideologicznie. Niestety, wiele kobiet z tego powodu zapłaciło najwyższą cenę, cenę swojego życia. Tym kobietom życia nie wrócimy, ale możemy zrobić jedno. Możemy pokazywać, że w naszym społeczeństwie są osoby profesjonalne, odważne, dla których ratowanie zdrowia i życia kobiet jest najważniejsze. Pani doktor Maria Kubisa jest tego największym przykładem – mówił Olgierd Geblewicz.

– To nie jest nagroda dla mnie. To nagroda dla wszystkich Polek, które niezłomnie walczyły zwłaszcza w mijającym roku o wolność i o przywrócenie demokracji. Bez kobiet tego zwycięstwa by nie było. Teraz chodzi o przywrócenie kobietom należnych im praw. To jest najważniejsze teraz, by kobiety przestały umierać, przestały być terroryzowane i zastraszane – mówiła doktor Maria Kubisa, apelując do parlamentarzystek i parlamentarzystów, by zaczęli działać teraz, natychmiast, ponieważ cały czas ma do czynienia z sytuacjami krytycznymi, z zagrożeniem życia pacjentek. Mówiła także o potrzebie mądrej i rzeczowej dyskusji na temat regulacji prawnych.

Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina odczytała laudację dla Marii Kubisy:

„Edukacja, profilaktyka, dostęp do antykoncepcji, bezpieczna ciąża i poród, kobieca  godność, przestrzeganie tajemnicy lekarskiej, zmniejszanie bólu i cierpienia, ratowanie życia. Czy te hasła, wszystkie razem lub choćby jedno z nich, budzą jakiekolwiek kontrowersje? Czy jest w nich coś nieetycznego, nagannego? Czy raczej brzmią jak standard w XXI wieku? Ostatnie lata pokazały niestety, że o ten standard, o te podstawowe wartości, o te kardynalne prawa człowieka trzeba walczyć. Trzeba ich bronić, z narażeniem własnego poczucia bezpieczeństwa, własnego spokoju i dobra. Okazuje się, że aby pracować w swojej profesji, zachowując przy tym wierność Przysiędze Hipokratesa i własnym zasadom, trzeba się dziś wykazać determinacją, siłą, odwagą, heroizmem. Trzeba usunąć na drugi plan własne potrzeby, bo na pierwszym są prawa pacjentek.

Koszmar, jaki zgotowali rządzący politycy PiS, stawia ludzi w niespodziewanych sytuacjach. Narzucanie współobywatelom własnych ideologicznych tez i wykładni moralnych spowodowało drastyczne ograniczenie praw i bezpieczeństwa kobiet, przełożyło się na ponure statystyki dotyczące zgonów kobiet na oddziałach położniczych, na niepokojące wskaźniki demograficzne. Kobiety przestały ufać lekarzom, lekarze zaczęli się bać.

Dr Maria Kubisa zachowała w tej – na szczęście mijającej rzeczywistości – niezłomność, wierność sobie, uczciwość i siłę.

Za to mam zaszczyt wręczyć jej wyróżnienie „Obrończyni Praw Człowieka”.

W swojej działalności dr Kubisa zawsze kieruje się zasadą, iż lekarz zobowiązuje się świadczyć pomoc bez konieczności zapłaty i pisemnej umowy, zaś swą wiedzą i umiejętnościami będzie starał się pomagać, nigdy szkodzić pacjentom, i za to spotyka ją nagonka, hejt i represja. W Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie prowadzi już ciąż. Wiele swoich pacjentek otoczyła profesjonalną opieką i dzięki temu uratowała im życie. W styczniu CBA zajęło dokumentację jej pacjentek z okresu 30 lat. Kobiety, nawet te, które były na jednej konsultacji, wzywano później na przesłuchania.

W tej sytuacji głośno wyrażony protest pani doktor, jej odważna postawa stały się kolejnym alarmem o łamaniu obywatelskich i ludzkich praw.

Dziękuję, pani doktor”.

Nagroda została przyznana w trakcie „Obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim”.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułWydział Komunikacji informuje
Następny artykułO.Mega. „Beksiński – Inspiracje” – rzeźby i fotomontaże


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj