Ponad 1300 nowych drzew przy zachodniopomorskich drogach

0

W 2023 roku, w ramach nasadzeń kompensacyjnych, przy drogach wojewódzkich w Zachodniopomorskiem posadzono łącznie 1338 drzew.  Wśród nich królują klony i lipy drobnolistne, których aleje od lat stanowią nieodłączny element krajobrazu Pomorza Zachodniego. 

Przy drogach sadzone były też kasztanowce, jarząby, głogi, jesiony i brzozy.  Coraz częściej stosuje się też nasadzenia krzewami, które stanowią bezpieczny separator między ruchem na drodze a ruchem pieszym czy rowerowym.

– Staramy się łączyć rozwój infrastruktury komunikacyjnej z dbałością o przyrodę. Wybór gatunków zależy od istniejącego otoczenia i cech charakterystycznych drzew. ZZDW w Koszalinie wybiera gatunki, których korzenie zapewniają większą stabilność i nie są podatne na silne podmuchy wiatrów – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Ważna jest też odporność roślin na zasolenie gleby, które występuje w sąsiedztwie pasa drogowego oraz kruchość gałęzi.

Na zasolenie źle reagują między innymi jesiony, chociaż dziś ma to coraz mniejsze znaczenie, bo po przebudowach dróg drzewa sadzi się nie bliżej niż 5 m od krawędzi jezdni. Rekomendacje mówią nawet o 7 m.

Ważne są też koszty utrzymania pasów zieleni, ponieważ co roku na wiosnę konieczne są przeglądy drzew i cięcia uschniętych lub rozrośniętych, zagrażających pojazdom gałęzi.

Niezależnie od nasadzeń kompensacyjnych, prowadzonych przez Rejony Dróg Wojewódzkich, na każdej z inwestycji drogowych i rowerowych projektowane jest zagospodarowanie pasów zieleni.

Przykładem mogą być inwestycje prowadzone w ciągu DW125. W samych Golicach, gdzie trwa przebudowa przejścia DW125 przez tę miejscowość, posadzono łącznie prawie 2400 roślin. Wśród nich 115 lip drobnolistnych, kilka lilaków pospolitych, jabłoni piennych i głogów dwuszyjkowych oraz imponującą liczbę 1240 krzewów róż. A także ponad 150 sadzonek winorośli pachnących i ponad 170 irg.  Wśród krzewów znajdują się też: świdośliwy kanadyjskie, hortensje drzewiaste, kaliny, śnieguliczki, jaśminowce oraz inne rośliny ozdobne – trzmieliny, tawuły japońskie, kocimiętki, liliowce i przywrotniki.

W podobny sposób został zagospodarowany teren w Klępiczu, gdzie zakończono tam już przebudowę drogi, i w Moryniu, gdzie prace budowlane jeszcze trwają.

(r), fot. – Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułCeramiczna szopka w urzędzie z przesłaniem: Dzielmy się dobrem i miłością
Następny artykułZgłosił interwencję, ale zapomniał, że jest poszukiwany


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj