Podziel się – nie marnuj żywności

0

W okresie Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra w naszych domach jest sporo jedzenia. Niestety część produktów i gotowych potraw trafia do śmietników – nawet jeśli są jeszcze dobre do spożycia. Jest jednak prosty sposób, żeby uniknąć ich marnowania. Wystarczy przynieść dobre, pełnowartościowe jedzenie do specjalnej szafy przy Centrum Socjalnym Caritas (ul. Z. Krasińskiego 19).

W naszym mieście od kilku lat działa tam z powodzeniem Jadłodzielnia. Zasady są bardzo proste i niezmienne od zawsze. Oddajemy to, czego mamy za dużo, ale wciąż nadaje się do spożycia. Bierzemy to, na co mamy ochotę. Nie ma żadnych ograniczeń – każdy może przynieść produkty do Jadłodzielni albo coś z niej zabrać.

W tym wszystkim chodzi o to, żeby ograniczyć marnowanie żywności. Warto dołączyć też do facebookowej grupy Jadłodzielnia Stargard. Jest w niej już ponad 2 800 osób. Stargardzianie publikują tam aktualne zdjęcia zawartości szafy przy Caritasie, a także wymieniają się produktami indywidualnie.

Jakie produkty można przynieść do Jadłodzielni:

– takie, które sami moglibyśmy zjeść,

– takie, które przekroczyły już datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do”,

– szczelnie zapakowane lub umieszczone w pojemnikach,

– sery, jogurty, twarogi – oryginalne i szczelnie zapakowane,

– pieczywo, owoce i warzywa,

– konserwy, oryginalne przetwory w słoikach hermetycznie zapakowane.

Do szafy z jedzeniem nie powinniśmy wkładać m.in. surowego mięsa, potraw zawierających surowe jaja, produktów zepsutych (z pleśnią, nadgniciami) i alkoholu.

(r)

fot. Bożena Paraszkiewicz/Jadłodzielnia Stargard/FB

Poprzedni artykułStargardzka Pastorałka u Chrystusowców
Następny artykułPrzetarg na realizację obwodnicy Stargardu w ciągu DK20


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj