Szpital „Zdroje”. Blisko 50 zajęć z dogoterapii i teatroterapii

0

Przez ostatnie 4 miesiące z ich dobrodziejstw mogli korzystać pacjenci Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala „Zdroje”. Wszystko to dzięki Fundacji PKO Banku Polskiego i osobistemu zaangażowaniu dyrektora 2. oddziału tego banku w Szczecinie – Tomaszowi Sulikowskiemu.  

– Troska o kondycję psychiczną dzieci i młodzieży jest mi, jako ojcu, szczególnie bliska, ale to też znak obecnych czasów – powiedział Tomasz Sulikowski. – Zbieg kilku okoliczności pozwolił mi znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, i pomóc wesprzeć działania na rzecz wychowanków oddziału psychiatrii dziecięcej szpitala „Zdroje”. Bardzo się z tego cieszę.

We wrześniu Fundacja PKO BP przekazała kwotę 10 tys. zł, która umożliwiła w kolejnych miesiącach przeprowadzenie 16 terapeutycznych spotkań z uwielbianymi przez dzieci psami, a także 32 zajęć teatralno-aktorskich.

– Dla szpitala, dla naszych pacjentów wsparcie takich instytucji  jest bardzo ważne, ponieważ pieniądze, które otrzymujemy z NFZ, pokrywają tak naprawdę podstawowy proces leczniczy, a wszelkie dodatkowe terapie i zajęcia są możliwe tylko i wyłącznie dzięki takim darczyńcom – powiedział Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala „Zdroje”. – Bardzo serdecznie za to ważne społecznie zaangażowanie dziękujemy.

Odskocznia od szpitalnej rzeczywistości

Dogoterapia i teatroterapia są ważnym i potrzebnym dopełnieniem tradycyjnych metod leczenia pacjentów z problemami psychicznymi. Leczone na oddziale dzieci i nastolatkowie są często doświadczeni traumatycznymi przeżyciami. Możliwość spędzenia wolnego czasu na zabawach ze specjalnie tresowanymi psami czy na próbach do przedstawień teatralnych, to dla nich solidny zastrzyk pozytywnej energii i bardzo ważna odskocznia od szpitalnej rzeczywistości. Młodzi podopieczni nie potrafią już sobie wyobrazić bez nich kolejnego tygodnia – stały się stałym punktem popołudniowych wydarzeń na oddziale.

– Ciężko opisać radość, z jaką dzieci i nastolatkowie uczestniczą w tych zajęciach – mówi dr Małgorzata Wyrębska-Rozpara, ordynator Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala „Zdroje”. – Pacjenci z niecierpliwością na nie czekają, codziennie dopytują, kiedy będą kolejne. To fantastyczne dopełnienie ich wolnego czasu. Przedpołudniami dzieci mają sesje terapeutyczne, zajęcia w ramach szkoły szpitalnej, a popołudniami zwyczajnie się nudzą, a dzięki dogoterapii czy zajęciom z teatroterapii ten czas łatwiej i milej im mija.

Zaczął Lions Club Rainbow Bridge, doszła Fundacja PKO BP

Sfinansowanie przez Fundację PKO BP dodatkowych zajęć terapeutycznych jest kontynuacją projektu rozpoczętego 3 lata temu przez członków Lions Club Rainbow Bridge w Szczecinie. To oni byli inicjatorami wprowadzenia na oddziale psychiatrycznym dla dzieci zajęć i form terapii, które wypełnią młodym pacjentom czas wolny, jaki mają do swojej dyspozycji popołudniami i w weekendy. Zaangażowanie „lionsów” i ich działania podejmowane na rzecz pozyskania dodatkowych funduszy na ten cel  zaowocowały również darowizną przekazaną przez Fundację PKO BP.

Zakończenie z końcem 2023 roku dotacji z banku nie oznacza wstrzymania spotkań milusińskich z psami czy zajęć scenicznych. Od stycznia dodatkowe formy terapii dla pacjentów psychiatrii dziecięcej ponownie finansowane będą przez przyjaciół oddziału, czyli członków Lions Club Rainbow Bridge w Szczecinie. Równolegle cały czas trwa zbiórka organizowana przez młodzież z II LO w ramach projektu „Dbaj o Zdro(w)je”, z której cała kwota na wiosnę przeznaczona zostanie także na rzecz młodych pacjentów zmagających się z problemami psychicznymi.

(r), fot. – Magdalena Knop  

Poprzedni artykuł„Bania z poezją”. Zaproszenie
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Z przytupem w nowy rok


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj