Jedyne takie ferie. Młodzi Ukraińcy w Stargardzie

0

To wyjątkowa przygoda dla młodzieży z Ukrainy. Nastolatki spędzają w Stargardzie wymarzony zimowy wypoczynek. Poznają miasto, biorą udział w ciekawych zajęciach i zwiedzają okolicę. Dzieci i młodzież pochodzą z Konotopu – naszego najnowszego miasta partnerskiego.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w 2023 roku radni zdecydowali o nawiązaniu współpracy Stargardu z Konotopem. Na jej efekty nie trzeba było długo czekać.

Od kilku dni młodzi ludzie z Ukrainy spędzają u nas wartościowy czas. Odwiedzili już kino w Stargardzkim Centrum Kultury i Urząd Miejski, ale w planach mają również m.in. Książnicę Stargardzką, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, lodowisko oraz AquaStar. Dzięki tym rozrywkom chociaż na chwilę mogą zapomnieć o trudnej sytuacji w swoim kraju i cieszyć się odpoczynkiem w bezpiecznym i przyjaznym miejscu. W Stargardzie dzieci i młodzież z Ukrainy mają również zapewnione spotkania z psychologiem.

Konotop znajduje się w pobliżu granicy z Rosją. Przed wojną mieszkało tam prawie 90 tys. ludzi. Po prawie 2 latach konfliktu miasto liczy około 62 tys. osób. W 2022 roku Konotop przez ponad miesiąc znajdował się pod okupacją rosyjską. Zniszczono wiele domów i budynków użyteczności publicznej. Uszkodzone są również drogi i infrastruktura gospodarki komunalnej. Do dzisiaj mieszkańcy odczuwają skutki tamtych wydarzeń. W ostatnich dniach ubiegłego roku znów zbombardowano miasto. Kilka osób zostało rannych, a wiele budynków wymaga naprawy. Konotop cały czas mierzy się też z koniecznością rozminowania terenu.

Młodzi goście z Ukrainy będą w Stargardzie do 25.01. (czwartek).

(r)

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułProfilaktyka od nowego roku
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Rozbili outsidera


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj