1,5% z wielką mocą – także dla stargardzian

0

Może się wydawać, że to tylko niewielka suma od jednej osoby, ale w rezultacie – realna pomoc i szansa na wsparcie najbardziej potrzebujących. Rozliczając PIT, warto pamiętać o wskazaniu fundacji lub stowarzyszenia, do których trafi 1,5% naszych podatków. W Stargardzie działa kilkanaście takich organizacji. Ich wykaz jest tutaj.

1,5% naszego podatku mogą dostać tylko podmioty posiadające numer Krajowego Rejestru Sądowego. To właśnie KRS wpisujemy w rozliczeniu PIT. Dodatkowo można również dopisać cel szczegółowy – najczęściej imię i nazwisko. Wtedy nasza pomoc trafi do konkretnej osoby. Stargardzianie potrzebujący wsparcia często są podopiecznymi różnych organizacji (również ogólnopolskich), dzięki którym mogą otrzymywać pieniądze z 1,5% podatku.

Informacje o numerach KRS i celach szczegółowych zwykle można znaleźć na facebookowych profilach, grupach z licytacjami, stronach ze zbiórkami i plakatach.

Uwaga, rozliczając się na platformie Twój e-PIT, w naszym zeznaniu automatycznie pojawi się organizacja, którą wsparliśmy w poprzednim roku. Zanim złożymy zeznanie podatkowe, można ją zmienić, np. wybierając tę działającą w naszym mieście. W razie wątpliwości warto dopytać w wybranej fundacji lub stowarzyszeniu o to, czy przyjmują 1,5%. Wydaje się, że to niewielkie wsparcie, ale tylko w 2023 roku Polacy przekazali w ten sposób ponad 1,5 miliarda złotych. Na podzielenie się swoimi podatkami zdecydowało się 12,7 miliona osób. Średnia kwota 1,5% podatku w 2023 roku wyniosła 121 zł.

Na tych, którzy tutaj żyją i rozliczają swoje podatki, czeka Stargardzka Karta Mieszkańca. Dostanie ją każdy, kto w swoim zeznaniu PIT wpisał adres zamieszkania w naszym mieście i Urząd Skarbowy w Stargardzie. Wystarczy przyjść do jednego z 6 punktów i pokazać pierwszą stronę rozliczonego PIT-u za 2023 rok. SKM można dostać w Stargardzkim Centrum Kultury, Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym, AquaStar, Stargardzkim Centrum Nauki FILARY lub w Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17 i w Ratuszu). Wszędzie tam można również przedłużyć karty. Szczegółowe informacje o SKM oraz wykaz wszystkich zniżek i udogodnień dla jej posiadaczy można znaleźć tutaj.

(r)

grafika: gov.pl

Poprzedni artykułPonad 1,6 mln rowerzystów. Przybywa tras i liczników
Następny artykułSCN. Hobby naszych babć i dziadków


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj