Ińsko. Ukraińska sprawa – spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim, dziennikarzem i reporterem wojennym

0

To sprawa wciąż aktualna. Ważna. Paląca. Wojna na Ukrainie trwa już niemal dwa lata. My, którzy śledzimy ten konflikt z poziomu komfortu naszych domów, nie chcemy pozostać na tę sprawę obojętni. W sobotę, 27 stycznia 2024 r. o godz. 16:00 spotkajmy się w O.Medze i porozmawiajmy.

Debata odbędzie się w dwóch częściach:

Pierwsza dotyczyć będzie bezpośrednio wojny w Ukrainie. Postaramy się przybliżyć Państwu problematykę geopolityczną tej części świata. Spojrzymy na wschód oczami reportera i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Putinowi zależy na tej wojnie. Dotkniemy także kwestii międzynarodowych – nadchodzących wyborów prezydenckich w Rosji i USA oraz konfliktu na Bliskim Wschodzie – wszystko w kontekście ukraińskim.

Druga część to rozmowa zanurzona w regionie. W debacie wezmą udział konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie – Henryk Kołodziej i inni zaproszeni goście. Porozmawiamy między innymi o tym, jak skutecznie pomagać Ukrainie, jak organizować pomoc w naszym regionie oraz jak rozwiązać bieżące problemy.

Rozmowę prowadzić będzie zaprzyjaźniony z nami dziennikarz radiowy, zajmujący się sprawami międzynarodowymi – Jarek Rochowicz.

Po debacie zaprosimy Państwa na pokaz fragmentu filmu „Erase the Nation” – o rosyjskich zbrodniach na ukraińskim dziedzictwie kulturowym. Dokument, pokazujący zniszczenia dokonane przez wojska Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r. na tym dziedzictwie Ukrainy, został zrealizowany przez Tomasza Grzywaczewskiego na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach działań Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie.

Wstęp wolny.

Tomasz Grzywaczewski o sobie: Jestem dziennikarzem i autorem książek, scenariuszy filmowych oraz publikacji naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych. Mam zaszczyt być członkiem amerykańskiego „The Explorers Club”. Ukończyłem prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz program „Russian Security Studies” na Daniel Morgan Graduate School of National Security w Waszyngtonie DC. Relacjonowałem konflikty zbrojne na Donbasie, w tureckim Kurdystanie i Górskim Karabachu. Współpracuję z licznymi magazynami, w tym amerykańskim Foreign Policy, portalami internetowymi i stacjami radiowymi. Jestem laureatem stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Literatura”. Jestem autorem książek: „Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej” wyd. 2020 r., „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” wyd. 2019 r., za które otrzymałem Kryształową Kartę Polskiego Reportażu 2019 w kategorii Nagroda publiczności oraz Nagrodę Magellana 2019 w kategorii „Książka Reportażowa”, a także książek „Życie i śmierć na drodze umarłych” oraz „Przez dziki wschód” wyd. 2012 r.

(r)

Poprzedni artykułPieniądze dla szkół z UE
Następny artykułDzień bez Opakowań Foliowych. Dlaczego warto świętować codziennie?


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj