Wciąż likwidujemy azbest w mieście

0

Około 40 ton, czyli 40 tys. kilogramów – tyle wyrobów zawierających szkodliwy azbest zniknęło w 2023 roku z dachów w całym Stargardzie. Zapłaciliśmy za to zarówno pieniędzmi pochodzącymi z budżetu miasta, jak i środkami z dofinansowań. W tym roku magistrat również czeka na zgłoszenia mieszkańców, którzy chcą pozbyć się tego problemu ze swoich nieruchomości.

W 2023 r. stargardzianie składali wnioski o usunięcie pokryć dachowych z azbestem w dwóch naborach. Najpierw zlikwidowano ponad 18 ton takich wyrobów. Całość kosztowała prawie 23 tys. zł. Na ten cel miasto pozyskało przeszło 6,2 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Dzięki kolejnemu dofinansowaniu pod koniec ubiegłego roku z dachów w Stargardzie zniknęły następne tony pokryć z azbestem. Koszt ich demontażu, zabezpieczenia i likwidacji wyniósł ponad 28 tys. zł. Miasto otrzymało na to prawie 10 tys. zł – połowa tej kwoty pochodziła z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a druga połowa – ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Na usuwanie azbestu w 2023 roku poszło w sumie prawie 51 tys. zł. Dofinansowanie wyniosło ponad 16 tys. zł. W 2024 roku nadal można się zgłosić do programu. W Biurze Obsługi Klienta (ul. S. Czarnieckiego 17) przyjmowane są deklaracje od mieszkańców, którzy chcą pozbyć się takich szkodliwych materiałów ze swoich nieruchomości. Szczegóły są tutaj.

(r)

fot. gov.pl

Poprzedni artykułWystawa fotografii Joanny Lebiody – ,,Kwiaty zaklęte w kwadraty”
Następny artykułDzieci są dla nas najważniejsze! Próbujmy im pomóc, gdy są w kryzysie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj