ZUS. Ponad 830 tys. zł oszczędności ze wstrzymanych zasiłków

0

W Zachodniopomorskiem ZUS w 2023 roku wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 667 przypadkach na kwotę 830,5 tys. złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

– W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Od stycznia do grudnia tego roku w Zachodniopomorskiem w 427 sprawach skorygowano zwolnienie na łączną liczbę 3911 dni absencji. Kwota oszczędności to 352,5 tys. złotych. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które utrudniają powrót do zdrowia. W sytuacji nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone – trzeba je oddać. W 2023 r. w Zachodniopomorskiem 240 osób nieprawidłowo wykorzystało zwolnienie. Z tego powodu wstrzymano wypłatę zasiłków w wysokości niemal 478 tys. złotych – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

W kraju kwota wstrzymanych zasiłków od stycznia do grudnia 2023 r. wyniosła 29 mln 273,8 tys. złotych.

(r)

Poprzedni artykułPamiętamy o sybirakach
Następny artykułAmfiteatr. Kolejna wizyta – tym razem z pączkami


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj