Pamiętamy o sybirakach

0

Co roku na początku lutego pod pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia pojawiają się kwiaty i znicze. W ten sposób upamiętnia się wszystkich Polaków, którzy zostali deportowani w głąb ZSRR. Pierwsze akcje wysiedleńcze rozpoczęły się 10 lutego 1940 roku. W ich efekcie życie 140 tys. polskich obywateli zmieniło się na zawsze.

Deportacje objęły całe rodziny. Na wysiedlenie skazani zostali przede wszystkim osadnicy wojskowi i cywilni, pracownicy leśnictwa, urzędnicy państwowi i samorządowi. Dla wielu ludzi sama podróż okazała się być trudnością nie do pokonania. Ci, którzy przeżyli transport, musieli nadal walczyć o przetrwanie w niezwykle niesprzyjających warunkach. Osłabieni wyczerpującą pracą, próbowali odnaleźć się w nowym miejscu i ułożyć swoje życie pomimo wszystkich przeciwieństw.

W Książnicy Stargardzkiej można znaleźć książkę pod redakcją Jolanty Aniszewskiej pt. „Wspomnienia pisane głodem… Relacje członków Związku Sybiraków w Stargardzie zesłanych w czasie II wojny światowej do ZSRR”. Publikacja jest dostępna w Czytelni i Wypożyczalni Głównej.

(r)

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułEwa Kasprzyk kolejny raz w Stargardzie ze spektaklem. Publiczność skandowała: „Ewa! Ewa! Ewa!”
Następny artykułZUS. Ponad 830 tys. zł oszczędności ze wstrzymanych zasiłków


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj