Upamiętniliśmy Grzegorza Konopczyńskiego w najlepszy sposób – muzycznie

0

To było wydarzenie! Niedzielny koncert Orkiestry Camerata Stargard „Grzegorz Konopczyński in memoriam” wzruszał i dawał radość. Był też oddaniem hołdu wieloletniemu dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie oraz założycielowi i dyrektorowi artystycznemu Cameraty Stargard.

Najpierw usłyszeliśmy Koncert fortepianowy d-moll nr 20 KV 466 Wolfganga Amadeusza Mozarta, a następnie skomponowany przez pianistę Daniela Ziomkę Koncert fortepianowy pamięci Grzegorza Konopczyńskiego. Oba utwory zagrali Orkiestra Camerata Stargard pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego i wirtuoz pianista Daniel Ziomko.

Przed wykonaniem na koncercie swojego utworu, wirtuoz mówił: – Swoją pierwszą kompozycję na fortepian z orkiestrą dedykuję panu Grzegorzowi Konopczyńskiemu. Chciałem, żeby mój koncert fortepianowy nawiązywał do życia pana Grzegorza nie tylko w tytule, ale również w warstwie muzycznej. Z tego powodu część I wykorzystuje motyw, który zrodził się w mojej głowie jeszcze za czasów szkolnych. Część II nawiązuje swoją myślą przewodnią do jednego ze standardów jazzowych, których pan Grzegorz był miłośnikiem i wykonawcą. Sympatia do Preludiów i Fug Jana Sebastiana Bacha, które pan Grzegorz miał zwyczaj ćwiczyć w swoim gabinecie, w wolnych chwilach, zainspirowały mnie do opracowania tematu części III w formie fugi.

Gdy do wykonania Koncertu fortepianowego pamięci Grzegorza Konopczyńskiego już doszło, słuchacze byli pod wielkim wrażeniem – koncert zachwycił. To była piękna muzyka. Brawom i bisom nie było końca.

„Mamy cichą nadzieję, że – podobnie jak nasza wspaniała publiczność – byłby koncertem usatysfakcjonowany. Wierzymy, że solista Daniel Ziomko sprawiłby mu swoją grą wielką radość. Upamiętniliśmy Grzegorza Konopczyńskiego w najlepszy możliwy sposób – muzycznie. Nie będzie nam już dane usłyszeć ze sceny jego życzliwego, spokojnego głosu, który wprawiał wszystkich w dobry nastrój i burzył mury między wielką sztuką a niezaznajomionym z nią odbiorcą. Myślami będziemy z Grzegorzem Konopczyńskim już przy każdym kolejnym występie” czytamy na FB Orkiestry Camerata Stargard.

Na tym samym profilu na FB, Ewa Loba-Diakite napisała: „Daniel Ziomko byłeś WSPANIAŁY, WYJĄTKOWY. Jesteś Aniołem, który obdarowuje dobrem i pięknem, mnóstwem pięknych emocji, niesamowitymi muzycznymi wrażeniami. Serce rośnie, Dusza śpiewa, niesamowity koncert. Na długo pozostanie w moim sercu”.

Podczas wydarzenia, swoimi wspomnieniami o dyrektorze PSM podzielili się Wojtek Makowski i prezydent Rafał Zając.

Ten pierwszy opowiadał: – Wspaniale wprowadzał do koncertów i zawsze w sposób przepojony miłością do muzyki. No i miał wspaniały smoking. A zamierzał mieć jeszcze frak. Odwiodła go od tego jego małżonka, osobista stylistka, przekonując Grzegorza, że w tej sytuacji będzie musiał stanąć przed orkiestrą…

Prezydent dodał: – Na ogół spotykamy się tu dla muzyki, ale dzisiaj spotykamy się dla muzyki i dla Grzegorza Konopczyńskiego – nie tylko dyrektora, ale też nauczyciela, któremu wielu uczniów zawdzięcza wybór swojej artystycznej drogi. I za to chcemy mu podziękować. Część twojej pamięci, Grzegorzu!

Bożena Kuszela

fot. Roman Budzowski

Poprzedni artykułKluczewo. Drogi na finiszu
Następny artykuł,,… nawet z narażeniem życia’’- stargardzki policjant z medalem podkom. Andrzeja Struja


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj