Radość z 15-lecia CSKF, wyjątkowe archiwalia Bohdana Kowalskiego, eksperymentalna muzyka Małych Instrumentów

0

Na to wydarzenie w Stargardzkim Centrum Kultury czekaliśmy od listopada. Wówczas nie doszło do skutku z powodu choroby muzyków. W miniony czwartek pięknie się udało. Co ważne – przy bardzo licznej publiczności.

Magnesem był Bohdan Kowalski. Człowiek wielu pasji, działający na wielu polach aktywności. Przypomnijmy: nauczyciel – polonista, miłośnik kina, pomysłodawca i współtwórca Ińskiego Lata Filmowego, fotograf, pisarz – poeta, marynista, kronikarz.

Jeszcze przed uroczystością, przedstawiciele SCK i kina SCK odwiedzili grób Bohdana Kowalskiego, żeby złożyć tam wiązankę kwiatów.

Wieczorem na dużej scenie kilka słów do zebranych powiedział prezydent Rafał Zając, m.in. wspominając Bohdana Kowalskiego: – Są ludzie, którzy odciskają trwałe ślady w naszym życiu, w naszej pamięci, w naszym otoczeniu, pozostawiając wiele refleksji i wiele bardzo cennych wartości.

Następnie wręczył Agnieszce Bobkowskiej, córce Bohdana, bukiet kwiatów.

– Jest nas prawie 1200 osób – członków Czwartkowych Spotkań Klubu Filmowego – mówiła  dyrektorka SCK Joanna Tomczak, przypominając 15-letnią historię CSKF, prowadzonych najpierw przez Bohdana Kowalskiego, następnie Ewę Tomczak (obecnie Krawczyk), a teraz – Krzysztofa Spóra.

Na koniec zaprosiła do Klubu Filmowego tych stargardzian, którzy jeszcze do niego nie przystąpili. Aby do nich dołączyć, wystarczy wypełnić deklarację i przynieść dokument do kasy kina SCK (czynna codziennie od 11:00). Co ważne, członkowie CSKF klubu korzystają ze zniżek na bilety do kina SCK. Więcej informacji tutaj.

Przyszedł czas na koncert Małych Instrumentów pod wodzą Pawła Romańczuka. Muzycy grupy wykonali – specjalnie napisaną na tę okazję – muzykę do 9 archiwalnych filmów Bohdana Kowalskiego z Archiwum Rodziny Kowalskich. To były niezwyczajne kompozycje, zbudowane z niezwykłych dźwięków, uzyskanych przy pomocy – samodzielnie wykonanych przez muzyków – instrumentów małych rozmiarów.

Te oryginalne muzyczne podkłady były inne podczas zabawy z dzieckiem, inne w czasie rejsu statkiem, inne podczas zwiedzania miasta, a jeszcze inne w czasie pierwszomajowego święta.

Po koncercie, krytyk filmowy Krzysztof Spór poprowadził spotkanie pełne wspomnień o Bohdanie Kowalskim. Gośćmi byli: Przemek Lewandowski – dyrektor artystyczny Ińskiego Lata Filmowego, Paweł Romańczuk – założyciel grupy Małe Instrumenty i niżej podpisana.

Początki znajomości z Bohdanem, jego aktywności, ukochane przez niego Ińskie Lato Filmowe, jego miłość do książek, ciepło w kontaktach z ludźmi – to niektóre z tematów poruszonych podczas spotkania.

Wiele informacji o pierwszym DKF-ie w Stargardzie i początkach ILF-u przekazała wszystkim żona Bohdana Kowalskiego – Zuzanna. Uzupełniła też naszą wiedzę o pokazanych archiwaliach.

Uczestniczący w spotkaniu chętnie dzielili się wspomnieniami o Bohdanie – nauczycielu.

– Był wspaniałym polonistą – mówił jego dawny uczeń.

– Głupio było być nieprzygotowanym – mówiła dawna uczennica.

– Nigdy nie podnosił głosu, spokojnie tłumaczył – mówiła kolejna.

Od siebie dodajmy: Bardzo starannie przygotowywał się do lekcji, wykładów, spotkań i innych wystąpień. Widać to w zachowanych notatkach, pełnych podkreśleń, zapisków, cytatów i odniesień.

Po uroczystości na uczestników czekał jubileuszowy tort.

– Zachwyt Bohdana nad jeziorem, nad przyrodą Ińska sprawił, że innym też się udzielił. Mnie na pewno. Gdyby nie to, nie przyjeżdżałbym tu kiedyś co roku, aby organizować ILF, i w końcu – nie zamieszkałbym tu. Bohdan ma w tym swój udział – powiedział na koniec Przemek Lewandowski.

Bożena Kuszela

fot.: Maciej Dura-Pomarański, Sebastian Ler – FB/SCK; Powiat Stargardzki

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Triumfowali w Lotto 3×3
Następny artykułDzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj