Rusza akcja Pytaj.Wybieraj.Głosuj

0

Fundacja im. Stefana Batorego rozpoczyna akcję Pytaj.Wybieraj.Głosuj. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców do zadawania osobom kandydującym w wyborach samorządowych pytań o sprawy ważne dla ich miejscowości, aby wyborcy mogli głosować świadomie.

Do przygotowania spotkań z udziałem mieszkańców i przedstawicieli komitetów wyborczych, Fundacja zaprasza organizacje, grupy nieformalne, media i inne zainteresowane środowiska lokalne.

7 i 21 kwietnia 2024 odbędą się wybory do władz lokalnych – gmin, powiatów i województw. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, jaki program mają kandydatki i kandydaci do samorządów, co chcą zmienić, co sądzą o pomysłach mieszkańców na zmiany, jakie widzą problemy do załatwienia i jak chcą po wyborach współpracować z mieszkańcami. Najlepiej ich o to wprost zapytać.

Do zorganizowania spotkań przedwyborczych zapraszamy organizacje społeczne, grupy nieformalne, media i inne lokalne środowiska. Organizatorzy spotkań mogą korzystać z logo i materiałów akcji Pytaj.Wybieraj.Głosuj – pod warunkiem, że działania nie służą agitacji wyborczej na rzecz jakiegokolwiek kandydata czy komitetu.

– Spotkania z kandydatami i kandydatkami mogą mieć formę debaty prowadzonej przez moderatora, wspólnego spaceru do miejsc, które mieszkańcy chcą zmienić, kawiarenki obywatelskiej lub nawet ankiety z pytaniami do osób kandydujących i komitetów – mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego.

Materiały akcji Pytaj.Wybieraj.Głosuj zawierają m.in. ulotki, broszury i poradniki.

– Wysoka frekwencja w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych pokazała, że Polki i Polacy są zainteresowani sprawami publicznymi. Obawiamy się jednak, że frekwencja w tych wyborach może być znacznie mniejsza niż w parlamentarnych, a przecież decyzje podejmowane w samorządach wpływają na nasze codzienne życie. Chcemy przypomnieć o tym wyborcom i wyborczyniom, i zachęcić do zadawania osobom kandydującym pytań o sprawy ważne dla mieszkańców. Pozwoli to uświadomić nam wszystkim zakres spraw, na jakie przyszli samorządowcy będą mieć wpływ – mówi Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego.

(r)

Poprzedni artykułInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Uwaga! Będzie mgła  
Następny artykułAmfiteatr pięknieje z każdej strony


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj