Wspólny bilet coraz bliżej. Tańsze podróże od września

0

Jak informuje Urząd Marszałkowski WZ, zrobiony został kolejny krok do stworzenia pełnej oferty Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Wdrożenie  wspólnego biletu, który pozwoli na tańsze korzystanie z pociągów regionalnych oraz transportu miejskiego na terenie Szczecina i Stargardu, nastąpi prawdopodobnie we wrześniu tego roku. W pierwszym etapie ma to być wyłącznie bilet miesięczny.

Wypracowane z partnerami projektu SKM porozumienie w sprawie współfinansowania dodatkowych pociągów pomiędzy Szczecinem a Goleniowem, Gryfinem oraz Stargardem, jako I Fazy SKM, zostanie uzupełnione nową ofertą taryfową. Istotnym elementem projektu jest wdrożenie na terenie objętym SKM specjalnej oferty biletowej.

– Głównym jej założeniem jest zaoferowanie prostego, zintegrowanego biletu kolejowo-komunalnego zachęcającego do rezygnacji z transportu indywidualnego na rzecz transportu zbiorowego, który pozwoli korzystać oprócz pociągów SKM również z komunikacji miejskiej. Cena biletu zintegrowanego powinna być odczuwalnie niższa od sumy cen kupowanych oddzielnie biletów na przewozy kolejowe i przewozy w komunikacji miejskiej – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Wiąże się to z obniżeniem jednostkowych przychodów biletowych, co muszą uwzględnić organizatorzy publicznego transportu zbiorowego. W dalszej perspektywie atrakcyjna oferta powinna jednak spowodować wzrost liczby korzystających z przewozów

Przewidziano stopniowy rozwój nowej oferty biletowej – pierwszy etap obejmowałyby bilety miesięczne normalne oraz uwzgledniające najczęściej stosowane ulgi (uczniowie oraz studenci).

Procedowany projekt zakłada, że za podróżowanie koleją po całym obszarze objętym ofertą SKM oraz korzystanie z komunikacji miejskiej Szczecina kosztowałoby pasażera ok. 250 zł miesięcznie, natomiast w wariancie rozszerzonym o komunikację miejską Stargardu – poniżej 300 zł. Dodatkowo rozważane jest wdrożenie specjalnej oferty dla chcących korzystać z nowego biletu kolejowo-komunalnego w ograniczonym zakresie:

– tylko na obszarze Szczecina

– tylko z komunikacji miejskiej Stargardu i połączeń kolejowych SKM z wyłączeniem obszaru Szczecina.

W tych przypadkach cena normalnego biletu miesięcznego może wynosić ok. 150 zł.

W najbliższym czasie planowane jest kolejne spotkanie partnerów uczestniczących w projekcie SKM, na którym może dojść do ostatecznego uzgodnienia proponowanych rozwiązań. Stan prac pozwala z optymizmem patrzeć na możliwość startu nowej oferty od 1 września 2024 r.

(w) – Biuro Prasowe UMWZ

fot. https://skm.szczecin.pl/

Poprzedni artykułMAH. Wernisaż „Rodzina Kirsten. Życie w negatywie”
Następny artykułW paru miejscach jest grzyb. Rzecznik UM: Trzeba poczekać do momentu osuszenia muru, które jest w trakcie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj