Konsul honorowy Włoch z wizytą w Stargardzie

0

Pod koniec ubiegłego roku zakończyła się inwestycja na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym. Dwa pomniki zostały kompleksowo wyremontowane. Blask odzyskały monumenty upamiętniające żołnierzy francuskich i włoskich. Nasze miasto i nekropolię przy ul. W. Reymonta odwiedził konsul honorowy Włoch Angelo Rella.

Konsul przekazał prezydentowi Rafałowi Zającowi podziękowania za tę inwestycję od ambasadora Włoch w Polsce – Luci Franchetti Parda.

„Pomnik wzniesiony w 1991 r. upamiętnia 26 włoskich jeńców, którzy zginęli w Stalagu II D. Jest ważnym elementem szerzącym pamięć o tych młodych żołnierzach poległych w obronie ojczyzny. Przechowuje ich ducha oraz świadectwo, jakie po sobie pozostawili. W imieniu Państwa Włoskiego i swoim pragnę złożyć wyrazy podziękowania wszystkim, dzięki którym możliwa była odbudowa pomnika, będącego symbolem ofiary poległych w służbie za Ojczyznę. Jest on hołdem ich pamięci, stanowi jednocześnie upomnienie o bardziej sprawiedliwe społeczeństwo” pisze w liście Luca Franchetti Pardo, ambasador Włoch w Polsce.

Pomnik żołnierzy włoskich upamiętnia ludzi, którzy zostali pochowani na cmentarzu wojennym. W ramach ubiegłorocznej inwestycji monument dokładnie wyczyszczono, a ubytki zostały uzupełnione. Po zakończeniu prac zdecydowanie lepiej prezentują się także elementy ozdobne, które są dużo wyraźniejsze. Wokół obu pomników wykonano także nową nawierzchnię. Wartość prac to prawie 240 tys. zł.

– Międzynarodowy Cmentarz Wojenny jest największą taką nekropolią w regionie. To miejsce szczególne ze względu na liczbę pochówków jeńców obu wojen światowych i mnogość narodowości tych żołnierzy. Dbamy o ten cmentarz i nadal będziemy inwestować w jego rewitalizację, co jest ważne w kontekście tożsamości, ale i pamięci o okrucieństwie wojny. Bardzo doceniam, że nasz wysiłek został zauważony przez Państwo Włoskie, którego żołnierze są w Stargardzie uczczeni w godny sposób – mówi prezydent Rafał Zając.

Lokalizacja tego pomnika na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym nie jest przypadkowa. Są tam groby Włochów, ale również m.in. Polaków, Francuzów, Serbów i Brytyjczyków.

Miasto sukcesywnie inwestuje w tę nekropolię. W 2022 roku wyremontowany został jeden z pomników i ogrodzenie. W 2023 blask odzyskały monumenty upamiętniające żołnierzy włoskich i francuskich. Pojawiła się także tablica z informacjami w kilku językach.

(m)

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Hat trick Marczaka
Następny artykułBędzie modernizacja bazy sportowej Centrum Kształcenia Zawodowego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj