Place zabaw muszą być bezpieczne

0

W Parku Chrobrego duży konar drzewa spadł na plac zabaw. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Prezydent Rafał Zając zarządził pilną kontrolę kondycji drzewostanu w parkach.

Do zdarzenia doszło wczoraj późnym popołudniem.

– Złamanie gałęzi drzewa zwłaszcza w miejscu takim, jak plac zabaw, nie może się powtórzyć – mówił dzisiaj prezydent.

Jak informował rano magistrat, drzewa znajdujące się w pobliżu dróg, chodników, w parkach i na placach zabaw podlegają regularnej kontroli. Zarząd Usług Komunalnych jest zobowiązany do utrzymania drzewostanu w stanie niezagrażającym zdrowiu i życiu ludzi.

Dlatego prezydent polecił ZUK-owi przedstawienie raportu z działań prowadzonych w zakresie kontroli drzew. Do czasu jego opracowania plac zabaw w parku Chrobrego będzie niedostępny, a pobliskie alejki wyłączone z użytkowania.

Kilka godzin później były już pierwsze efekty kontroli zarządzonej przez Rafała Zająca.

Okazało się, że buk w Parku Chrobrego był objęty aktualnym przeglądem. Zgodnie z ostatnią opinią dendrologa ze specjalistycznej firmy drzewo było zdrowe. Jednak zdaniem Zarządu Usług Komunalnych prawidłowość przeglądu wymaga wyjaśnienia przez prokuraturę.

Plac zabaw będzie odbudowany jeszcze w tym roku.

– Cenię przyrodę, ale drzewo nie może być ważniejsze od zdrowia i życia człowieka. Musimy postawić na odmładzanie drzewostanu – zapowiada prezydent Stargardu.

Drzewa w parkach są poddane regularnemu monitoringowi ich stanu. Specjalistyczna firma bada je m. in. specjalnym tomografem. Uszkodzony buk również był objęty tymi czynnościami. Dendrolodzy zapewniali jednak ZUK o tym, że drzewo jest bezpieczne dla otoczenia.

W przeglądzie czytamy m. in. „(…) grubość ścian zewnętrznych jest wystarczająco gruba, aby drzewo nie stwarzało zagrożenia wyłamaniem”. W dokumencie nie stwierdzono pojawienia się wewnątrz zgnilizny. Wskazano też, że następny przegląd jest konieczny dopiero w przyszłym roku.

Czwartkowe wydarzenie pokazało, że konieczne jest zastosowanie bardziej restrykcyjnych środków w trosce o bezpieczeństwo użytkowników placów zabaw. Chodzi też o drzewostany zlokalizowane w zasięgu dróg, chodników i ścieżek spacerowych.

Dziś w trybie awaryjnym rozpoczęła się wycinka buka, ponieważ po wyłamaniu konaru nie ma wątpliwości co do konieczności usunięcia drzewa. W miejsce zniszczonego fragmentu placu zabaw pojawi się nowy.

oprac. bk

fot. Bożena Kuszela (piątek w południe, porządkowanie placu zabaw)

Poprzedni artykułDni Stargardu. Najpierw na sportowo
Następny artykułFotografie z natury i pasji


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj