Wezmą kurs na samodzielność

0

Jeszcze w tym roku w Stargardzie ma być oddane do użytku mieszkanie dla zmagających się z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym także z autyzmem i zespołem Aspergera. Takie rozwiązanie da tym osobom szansę na właściwą terapię. Pod opieką trenerów nauczą się samodzielności, wykonywania codziennych domowych czynności i funkcjonowania w społeczeństwie. Z kolei ich bliscy będą mieć możliwość wytchnienia.

Porozumienie w sprawie realizacji unijnego projektu „Azymut – Samodzielność” z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym podpisał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Szansa poprawy jakości życia

– Dziękuję, że OREW podjął się tego wyzwania. Chcę jednak podkreślić, że bez zrozumienia prezydenta Rafała Zająca i Ewy Sowy, jego zastępczyni, oraz całego zespołu ich pracowników realizacja tego projektu nie byłaby możliwa. Cieszę się, że razem wspieramy tego typu działania realizowane przez organizacje pozarządowe. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości powstanie sieć takich placówek w całym województwie – mówił Olgierd Geblewicz.

Mieszkanie wspomagane daje szanse poprawy jakości życia zarówno osobom z zaburzeniami, jak i ich opiekunom.

– Stworzenie mieszkań dla ludzi z autyzmem jest naprawdę skomplikowane. Od dłuższego czasu szukaliśmy rozwiązań, pozwalających je uruchomić. Gdyby nie świetny partner, jakim jest OREW, trudno byłoby sobie to wyobrazić. Ważne ogniwo to także Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Nasz TBS już od wielu lat nie tylko buduje mieszkania, ale także prowadzi politykę społeczną. Dziękuję za wzmocnienie projektu ze strony pana marszałka, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i OREWu. Jestem przekonany, że z tego projektu urodzi się dobre dzieło – mówił prezydent Rafał Zając.

Wypracować przydatne umiejętności

Cały projekt, poza mieszkaniem wspomaganym, które STBS jeszcze w tym roku dostosuje do potrzeb nowych lokatorów, zakłada też m.in. szkolenia dla opiekunów osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju (ASD).

– Bardzo ważne jest dla nas, że jako organizacja możemy coś takiego zrobić. Chcemy, żeby w mieszkaniach treningowych nasi podopieczni wypracowali umiejętności przydatne w dalszym życiu. Cieszymy się, że ich rodziny będą miały szansę na wytchnienie – mówi Milena Szczurko, wiceprezes Zarządu Oddziału KTA w Stargardzie.

Osoby z ASD zyskają mieszkanie wspomagane, uwzględniające ich specyficzne potrzeby i możliwości. Stargard ma duże doświadczenie w realizacji tego typu projektów.

Przykład dla kolejnych miast w Polsce

– Mieszkalnictwo wspomagane to nasza silna strona. Z całej puli tego typu mieszkań w Polsce aż 17% jest w naszym mieście. Grupy wspierane w Stargardzie w ten sposób są bardzo zróżnicowane. Można wymienić chociażby dzieci z pieczy zastępczej. 100% z nich ma u nas możliwość otrzymania samodzielnego mieszkania – mówi prezydent Rafał Zając.

Pilotażowy projekt dla dzieci z ASD i ich opiekunów, realizowany w Stargardzie, ma być przykładem dla kolejnych miast w Polsce, które chciałyby wdrożyć podobne rozwiązania.

(r), fot. – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Uciekł jeden punkt
Następny artykułCzarowny koncert Sumi Jo i Krzysztofa Meisingera


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj