Matura 2020 w czasie pandemii. Trwają przygotowania

0

Obowiązujące w czasie pandemii obostrzenia, których konsekwencją jest m.in. zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelniach, zmieniły także kalendarz egzaminów maturalnych, ósmoklasisty oraz potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

Decyzją resortu edukacji, termin tegorocznych egzaminów dojrzałości przesunięto o miesiąc. Absolwenci liceów, zespołów szkół i techników, prowadzonych przez Powiat Stargardzki, do pierwszego egzaminu przystąpią  w poniedziałek 8 czerwca. Dyrektorzy szkół  intensywnie przygotowują się do zorganizowania tegorocznych matur na zupełnie nowych zasadach.

Od 25 maja będą możliwe bezpośrednie konsultacje maturzystów z nauczycielami. Uczniowie innych klas skorzystają z możliwości  konsultacji od 1 czerwca.

Pomieszczenia, w których przeprowadzane będą egzaminy: maturalny, ósmoklasisty oraz zawodowe, zostaną przygotowane zgodnie z wytycznymi, które przekazała dyrektorom szkół Centralna Komisja Egzaminacyjna, MEN oraz Główny Inspektor Sanitarny.

Wśród wytycznych, przyjętych za obowiązkowe, szczególnie ważne są kwestie zachowania dystansu między zdającymi oraz dezynfekcji. Rozpoczynający egzamin absolwenci, zanim zajmą miejsca na sali, zobowiązani będą do noszenia maseczek. Stoliki mają być ustawione w taki sposób, aby zachować  odstęp 1,5 m pomiędzy zdającymi – w każdym kierunku. Wprowadzono także obowiązek dezynfekcji stolików, krzeseł i pomocy dydaktycznych przed i po każdym egzaminie. Każdy ze zdających będzie musiał korzystać z własnych przyborów do pisania, linijki, cyrkla czy kalkulatora.

Wyzwaniem dla dyrektorów szkół okazała się konieczność zachowania odpowiedniego dystansu między zdającymi. Z tego powodu egzaminy odbywać się będą w dwóch pomieszczeniach. Zostaną one przygotowane i wyposażone w taki system łączności, aby wszyscy absolwenci mogli zapoznać się jednocześnie z treścią  pytań egzaminacyjnych.

Tym razem względy bezpieczeństwa sanitarnego zdecydowały o rezygnacji z ustnych egzaminów maturalnych.

Do tegorocznych egzaminów dojrzałości w warunkach pandemii przystąpi ogółem 624 absolwentów liceów i zespołów szkół prowadzonych przez Powiat Stargardzki.

Maturzyści musza się liczyć z obostrzeniami, zakazującymi m.in. wnoszenie do pomieszczeń kurtek i płaszczy. Wykluczony będzie również jakikolwiek poczęstunek. Nie będzie dozwolone gromadzenie się grup zdających – przed szkołą lub salą egzaminacyjną.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułSzykują się kolejne miejsca postojowe i przebudowa chodnika na osiedlach
Następny artykułBardziej higienicznie w autobusach MPK


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj