W tym mieszkaniu osoby z autyzmem będą się uczyć samodzielności

0

Zakończył się kompleksowy remont kolejnego mieszkania wspomaganego w naszym mieście. Już wkrótce zamieszkają w nim osoby z zaburzeniami rozwoju, w tym również z autyzmem i zespołem Aspergera. Pod okiem doświadczonych opiekunów będą się uczyć wykonywania codziennych domowych czynności.​

– Tego rodzaju wsparcie jest ważne zarówno dla samych lokatorów tego mieszkania, ale również dla ich rodzin. Wytchnienie od codziennej opieki bez wątpienia okaże się bardzo potrzebne. Stargard poszerza wachlarz mieszkalnictwa wspomaganego. To sprawia, że stajemy się coraz lepszym miastem do życia dla ludzi z różnych grup społecznych – mówi prezydent Rafał Zając.

Osoby z autyzmem zamieszkają w jednej ze zmodernizowanych kamienic STBS. W ramach unijnego projektu Azymut – Samodzielność przeprowadzono tam gruntowny remont trzypokojowego mieszkania. Pozyskano także środki na jego pełne wyposażenie oraz szkolenia dla opiekunów.

Pierwsi lokatorzy pojawią się tam jeszcze w tym roku. Będą to osoby pełnoletnie, które rozpoczną naukę samodzielnego życia. Zadbają o nich wykwalifikowani terapeuci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego stargardzkiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W naszym mieście od lat z powodzeniem realizowane są tego typu projekty. Na wsparcie mogą liczyć m.in. osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, a także osoby wychodzące z bezdomności oraz młodzi ludzie opuszczający pieczę zastępczą.

Mieszkalnictwo wspomagane w Stargardzie jest uznawane za wzór dla innych miast w Polsce, które wprowadzają u siebie podobne rozwiązania.

(r), fot. – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułW Stargardzie będzie ulica Niemena
Następny artykułMDK. „Powroty” – wystawa prac Sylwii Wojewody


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj