Mniej covidowych łóżek w stargardzkim szpitalu

0

Jak już informowaliśmy, decyzją wojewody zmniejszono liczbę łóżek covidowych w niektórych szpitalach na terenie Zachodniopomorskiego. Jednym z nich jest szpital SPWZOZ w Stargardzie, gdzie kilka łóżek zmieniło swoje przeznaczenie – teraz służą do leczenia pacjentów „niecovidowych”.

Od początku wybuchu pandemii w stargardzkim szpitalu obowiązywał reżim sanitarny. Zawieszone zostały planowane świadczenia. Wprowadzono  ograniczenia w funkcjonowaniu przychodni przyszpitalnych. Wszystko po to, by zminimalizować groźbę zakażeń koronawirusem w szpitalnych oddziałach.

Wówczas, wraz z dynamicznie rosnącą liczbą zakażeń, również na oddziałach szpitala wydzielone zostały łóżka covidowe dla pacjentów wymagających hospitalizacji. Teraz, decyzją wojewody zachodniopomorskiego, zmniejszono ich liczbę. Zmiany dotyczące utrzymania łóżek dla pacjentów z COVID-19 obowiązują od grudnia.

Obecnie szpital SPWZOZ dysponuje 4 łóżkami tzw. poziomu I – zlokalizowanymi w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, oraz 20 łóżkami poziomu II, które rozlokowane są w poszczególnych oddziałach. W tym zestawieniu ujęto również jedno łóżko z kardiomonitorem, z możliwością prowadzenia tlenoterapii, z podłączonym respiratorem.

Specjalnie wydzielone łóżka dla pacjentów hospitalizowanych z powodu zakażenia SARS- CoV- 2 są odpowiednio zabezpieczone i odizolowane od innych pomieszczeń szpitala. W szczytowym okresie zakażeń szpital dysponował 30 łózkami II poziomu zabezpieczenia, rozlokowanymi w oddziałach: chorób wewnętrznych, otolaryngologicznym, chirurgicznym, pediatrycznym, anestezjologii i intensywnej terapii.

Po zmianach 19 łóżek zlokalizowanych jest w oddziale chorób wewnętrznych, natomiast jedno łóżko respiratorowe – w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Taki sposób rozlokowania łóżek covidowych ogranicza do minimum transmisję SARS –CoV-2 w pozostałych oddziałach szpitalnych.

Walcząc z pandemią, szpital stara się również utrzymywać bieżące funkcjonowanie, przyjmując pacjentów wymagających leczenia i opieki w związku z innymi schorzeniami. Mimo ostrego reżimu sanitarnego i obowiązujących ograniczeń, wciąż świadczone są usługi medyczne, porady oraz wymagane do przeprowadzenia zabiegi.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułStargardzka Karta Mieszkańca czeka na Ciebie
Następny artykułWęzeł drogowy Szczecin Kijewo. Można jechać – nowy wiadukt uruchomiony


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj