Zużyte igły i strzykawki są problemem? ZUK pomoże

0

Wiele osób na co dzień używa w domach igieł – np. robiąc zastrzyki lub mierząc poziom cukru we krwi. Nie wszyscy jednak wiedzą, co należy zrobić z zużytymi igłami i strzykawkami. Najnowsze przepisy wymagają, aby przed ich wyrzuceniem zabezpieczyć je i przynieść do apteki. Zarząd Usług Komunalnych rusza z akcją, która to ułatwi.

ZUK w Stargardzie, w porozumieniu ze stargardzkimi aptekami, od kilku lat umożliwia mieszkańcom oddawanie przeterminowanych i niewykorzystanych leków do aptek. Od stycznia 2021 r. w aptekach zbierane są również wykorzystane w gospodarstwie domowym igły.

Niestety częstym zjawiskiem przy oddawaniu odpadów niebezpiecznych w postaci leków i igieł (także strzykawek, igieł do szycia i szpilek) do aptek jest ich wymieszanie, co stanowi zagrożenie zarówno dla aptekarzy, jak i firm odbierających i zagospodarowujących odpady komunalne. Aby to zmienić, ZUK podjął decyzję o przeprowadzeniu akcji edukacyjnej.

W jej ramach ZUK przygotował specjalne małe pojemniki, które mieszkańcy mogą dostać za darmo w aptekach w całym Stargardzie. Powinny do nich trafić zużyte igły i strzykawki, które używane są w domach. Takie odpady można też zabezpieczyć w inny sposób – np. wrzucić do plastikowej butelki ze szczelnym zamknięciem. Warto butelkę tę dodatkowo opisać hasłem IGŁY. Potem taki pojemnik trzeba przynieść do apteki albo Ekopunktu (Punkt Zbierania Odpadów Niebezpiecznych, ul. Bogusława IV 15).

Igieł i strzykawek – nawet odpowiednio zabezpieczonych – nie wolno mieszać z innymi odpadami, także z przeterminowanymi lekami.

Po przyjściu do apteki należy zapytać farmaceutę o możliwość zostawienia igieł. Te powinny trafić do specjalnych pojemników, które mają charakterystyczny czerwony kolor i są odpowiednio opisane. Można je zobaczyć na zdjęciach.

(r), fot., plakat – źródło: ZUK

Poprzedni artykułPlace zabaw po przeglądzie technicznym – gotowe na sezon
Następny artykułWiele ważnych zmian na węźle Szczecin Kijewo 


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj