SOS dla seniorów

0

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stargardzie testuje opaski na rękę, które umożliwiają szybkie wezwanie pomocy – w ramach systemu Dobra Opieka. Na razie otrzymali je podopieczni MOPS i członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Dla wszystkich stargardzian jest do pobrania specjalna darmowa aplikacja Dobry Sygnał, która umożliwia stworzenie sieci wsparcia dla bliskich seniorów.

– Rozpoczynamy testowanie zupełnie nowego systemu pomocy dla osób starszych. Opaski to rozwiązanie proste, a jednocześnie mogące uratować zdrowie i życie seniorów. Z kolei aplikacja przyda się w codziennej trosce o naszych najbliższych, członków rodziny, ale również sąsiadów i przyjaciół. Dzięki niej w łatwy sposób możemy stworzyć wirtualną sieć realnej pomocy. Jeśli te rozwiązania się przyjmą, to na pewno będziemy je rozszerzać – mówi prezydent Rafał Zając.

MOPS przystąpił do projektu Region Dobrego Wsparcia (jego liderem jest Województwo Zachodniopomorskie), w ramach którego mieszkańcy skorzystają z dwóch systemów pomocy.

Pierwszy z nich to Dobra Opieka. Ośrodek otrzymał 20 opasek na rękę dla seniorów z przyciskiem SOS. Urządzenia są lekkie, wytrzymałe i wodoodporne. Mają czujnik upadku i dotykowy ekran z możliwością odebrania rozmowy telefonicznej. Dodatkowo mierzą ciśnienie oraz puls. Dzięki przyciskowi SOS senior może szybko wezwać pomoc, np. kiedy źle się poczuje lub jego bezpieczeństwo będzie zagrożone. Na razie ośrodek testuje urządzenia wśród swoich podopiecznych i członków PZERiI. W przyszłości takie wsparcie może trafić również do innych stargardzian.

Kolejna propozycja dla wszystkich mieszkańców to bezpłatna aplikacja Dobry Sygnał. Można ją pobrać ze sklepu Google Play na urządzenie z systemem Android. Obsługa aplikacji jest bardzo prosta, a coraz więcej seniorów bez problemów obsługuje smartfony. Po zainstalowaniu wystarczy wpisać numery sześciu osób, które zostaną powiadomione o uruchomieniu przycisku SOS. To dobre zabezpieczenie dla naszych najbliższych – nie tylko dla osób starszych, ale też zmagających się z chorobami i niepełnosprawnościami.

(r) – źródło: UM w Stargardzie

fot. MOPS

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Żegnają się z II ligą
Następny artykułZlikwidują azbest w budynkach i nie tylko


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj