Ryzykowny transport kłód drewna – wstrzymany. Mogło dojść do tragedii

2

Kierowca ciężarówki przewożący drewno nie rejestrował czasu pracy na karcie do tachografu. Okazało się, że karty nigdy nie wyrobił, nie miał też dokumentu uprawniającego do wykonywania krajowego przewozu rzeczy. Ładunek, nie dość, że nie był właściwie zabezpieczony, to jeszcze był przewożony przyczepą z pękniętą ramą, niesprawnymi hamulcami i uszkodzonym oświetleniem. Było więcej tych nieprawidłowości.

W poniedziałek (31 października) na ekspresowej „trójce” koło Kunowa (powiat gryfiński) funkcjonariusze z zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy z przyczepą.

Zespołem pojazdów przewożącym kłody drewna kierował polski przedsiębiorca. Inspektorzy stwierdzili, że kierujący ciężarówką w momencie zatrzymania do kontroli drogowej prowadził pojazd bez karty włożonej do tachografu. W rozmowie z funkcjonariuszami przyznał, że nigdy nie miał karty do tachografu. Nie okazał także wypisu z licencji lub zezwolenia wymaganego przy wykonywaniu krajowego przewozu drogowego rzeczy.

Kontrola stanu technicznego pojazdów zakończyła się długą listą nieprawidłowości. W przyczepie stwierdzono liczne pęknięcia podłużnic ramy, niesprawne hamulce oraz usterki oświetlenia. Oprócz tego wystające i uszkodzone elementy nadwozia przyczepy zagrażały bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego, szczególnie w przypadku kolizji drogowej. Przyczepa nie miała także ważnych badań technicznych. Aktualnego przeglądu technicznego nie miał też samochód ciężarowy. Przy pojeździe tym brakowało jednej z tablic rejestracyjnych. Kontrolujący stwierdzili również brak ważnej kalibracji tachografu zainstalowanego w ciężarówce.

Inspektorzy zakazali kierowcy dalszej jazdy z powodu m.in. braku karty do tachografu i zatrzymali jego prawo jazdy na trzy miesiące. Zatrzymali również dowody rejestracyjne samochodu ciężarowego oraz przyczepy i zakazali jej dalszego użytkowania. Mogła odjechać z punktu kontrolnego tylko na lawecie. Oprócz tego kierowcę ukarano mandatem karnym i nakazano mu poprawnie rozłożyć i zamocować ładunek przewożony samochodem ciężarowym.

Za stwierdzone nieprawidłowości zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Przedsiębiorcy grozi kara pieniężna.

(r)

Poprzedni artykułSerce dla Julii
Następny artykułSą pieniądze dla szkół – na sprzęt dla słabowidzących uczniów i inne udogodnienia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj